Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

R.A.A.A.M. toob juubeliaasta puhul publiku ette Eesti kultuuriloolised uuslavastused

Eelmise aasta uuslavastus Damir Salimsjanovi
Eelmise aasta uuslavastus Damir Salimsjanovi "Praegu pole aeg armastamiseks". Autor/allikas: Mats Õun

R.A.A.A.M. toob EV100 juubeliaasta puhul juulikuus publiku ette kaks uut Eesti kultuuriloolist lavastust. Viinistu Katlamajas etendub Mart Kivastiku "Kostja ja hiiglane" Konstantin Pätsi elust ning Jäneda Pulli tallis "Pikse pill", mis põhineb F. R. Kreutzwaldi teosel "Eesti rahva ennemuistsed jutud".

Kirjanik Mart Kivastik ja Venemaa tipplavastaja Aleksandr Ogarev toovad suvel Viinistu Katlamaja lavale oma versiooni Eesti ajaloo ühest müstilisemast tegelasest Konstantin Pätsist. See ei ole tõde meie viimasest riigivanemast, vaid üks kujutlus ja visand mehest, kes lõi Eesti Vabariigi ja kelle pilgu all libises Eesti pikaks ajaks Nõukogude okupatsiooni alla.

"Kostja ja hiiglane" esietendub 25. juulil Viinistu Kunstimuuseumi katlamajas. Teksti autor Mart Kivastik, lavastaja Aleksandr Ogarev, kunstnik Ervin Õunapuu, valguskujundaja Priidu Adlas. Peaosas Peeter Tammearu, teistes osades Raimo Pass (Eesti Draamateater), Sulev Teppart, Elina Reinold, Kristjan Sarv, Markus Luik (Eesti Draamateater), Maris Lüüs ja Roland Laos.

Uuslavastus "Pikse pill" uurib, mis juhtub siis, kui 21. sajandi täiskasvanud, iroonilised inimesed, kohtuvad oma esivanematega, kelle maailmapilt on hoopis teistsugune. Millest nendega rääkida? Kas ja kui palju saavad nad üksteisest aru? Mida on muinasrahval sellist, mida nutitelefoni ajastu inimene mõista ei suudagi? Lavastuse kõik dialoogid ja monoloogid lähtuvad Friedrich Reinhold Kreutzwaldi 1866. aastal kirja pandud "Eesti rahva ennemuistsetest juttudest".

Näidendi autor ja lavastaja Damir Salimsjanov on pärit ning elab ja töötab Udmurtias. Tema sõnul pakub näidend võimalust vaadata, kuulata ja näha iseennast kõrvalt, mis annab kogu loole üldinimliku ja üleilmse mõõtme. Esietendub 19.juulil Jäneda Pulli tallis.  Kunstnik Mae Kivilo, valguskujunda Priidu Adlas. Osades vabakutselised näitlejad Jarmo Reha, Karl-Andreas Kalmet, Liisa Pulk ja Riina Maidre, ning Ott Raidmets (Pärnu Endla).

Lavastaja Damir Salimsjanovi eelmise aasta lavastus "Praegu pole aeg armastamiseks" kandideerib 2018. aasta Eesti teatri aastaauhinnale kokku neljas kategoorias: parim lavastaja, parim meespeaosa, parim naispeaosa ja parim naiskõrvalosatäitja.

Sel aastal on teatriühendusel R.A.A.A.M. ees veel mitmed etendused välismaal.   Lavastust "Libahunt" saab näha aprillis Budapestis, Ungari suurimal teatrifestivalil MITEM, juunis Brüsselis ja septembris Moskvas. Maikuus korraldab R.A.A.A.M. Eesti kultuuripäevi Krasnojarskis Venemaal ja detsembris Poola linnas Gdanskis.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: