Sada Eesti mõtet. Jakob Hurt: mille poolest olla suur ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Jakob Hurt:

“Kui me ei saa suureks rahvaarvult, peame saama suureks vaimult!”

Peeter Helme: "Kes siis ei tunneks seda lauset? Pakun, et kui keegi koostaks edetabeli kõige kuulsamatest eestikeelsetest mõtetest, siis oleks Jakob Hurda 1869. aastal esimesel üldlaulupeol välja hõigatul head šansid jõuda selle nimekirja tippu.

Vähe on lauseid, mis oleks eestlasi rohkem innustanud. Pooleteise sajandi eest sõnastatud mõte on täiuslik vapikiri eesti rahvale ja suurepärane ideaal, mille järgi joonduda. Ideaal selle sõna parimas mõttes – miski, mille poole saab igavesti püüelda.

Jakob Hurda mõttetera kriipsutab rasvase pliiatsiga alla ka tema enese elu: pärit Himmaste külakoolmeistri perest, tegi Hurt oma aja kohta peadpööritavat karjääri teadlase ja ühiskonnategelasena. Seejuures polegi kõige olulisemad formaalsused, nagu õpingud Tartu Ülikoolis, doktorikraadi kaitsmine Helsingis 1886. aastal või töö mõjuvõimsa Peterburi eesti Jaani koguduse õpetajana, vaid eelkõige Hurda roll käivitaja, katalüsaatorina.

Eelkõige ongi Hurt läinud eesti rahva ajalukku suure organisaatorina. Just tema algatas laiaulatusliku rahvaluule kogumise, tänu millele on Eestis ühed suurimad rahvaluulekogud maailmas. Samuti seisis ta omakeelse koolihariduse eest Eesti Aleksandrikooli peakomitee ja Eesti Kirjameeste Seltsi presidendina. Konfliktis teise suurmehe, Carl Robert Jakobsoniga, pidi mõõdukam Hurt poliitiliselt areenilt taanduma, kuid tagantjärele tuleb sedagi näha võidu ja mitte kaotusena – võiduna Eesti rahvapärandile, mille teaduslikule kogumisele, publitseerimisele ja uurimisele Hurt sai keskenduda.

Nii et veelkord – ka Jakob Hurda enda elu oli näide sellest, kuidas saada suureks vaimult. Tehkem järele!"

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: