Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"AK. Nädal" käis vaatamas uue plastiliinitehnikas nukufilmi valmimist

Režissöör Sergei Kibuse debüütfilmi jaoks on Nukufilmi stuudios valmis voolitud 1980. aastate Nõukogude Eesti stiilis maailm koos Mustamäe paneelmajade, eestiaegse talukompleksi, lindude, loomade ja taimedega. Filmi tegemiseks on kulunud 80 kilogrammi plastiliini. Milline on elu sellest voolitud maailmas, käis uurimas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Kibuse esimene animafilm "Teofrastus" põhineb Astrid Reinla samanimelisel raamatul ning jutustab südamliku loo kassi pilgu läbi.

"Kui ma mõtlesin selle loo peale, siis ma mõtlesin välja sellise asja nagu plastiliinirealism, mida maailmas pole väga olemas. Kui tehakse animafilmi, siis nad on stiliseeritud. Meie taotlus on realism, et suurtes plaanides sa näed seda seda plastiliini võlu, et päris käed on seda liigutanud, see annab mingit atmosfääri juurde, nii et minu jaoks see film ei saagi olla mingis muus tehnikas," selgitas režissöör.

Plastiliin sulab, tahkub, määrdub ja praguneb. Pärast iga liigutust tuleb nukke kohendada ja nii päevast päeva. 16-minutilise animafilmi võtted kestavad seetõttu pool aastat ning kaasatud on hulgaliselt inimesi. Kõige peenema töö teevad ära kunstnik ja animaatorid.

"Me tõesti paneelide kaupa siis ehitasime selle Mustamäe maja üles, ta on nüüd kaetud plastiliiniga, kõik need kivikesed said siia peale pandud, et eemalt võib-olla tundub, et see ei ole plastiliinimaja, et see on mingi muu kivipuru, aga meil on väga palju ka lähikaadreid, kus kass siin ronib ja siis me näeme, et see on tõesti käsitsi voolitud," rääkis kunstnik Pärtel Tall. "Seda konkreetset maja tegime kaks nädalat ja neid maju on siin seitse tükki."

Animaator Olga Bulgakova omakorda rõhutas, et peategelasest kassi karvamuster on väga oluline. "Iga kord, kui ta vahetab poosi, ma pean seda uuesti peale kandma. Ta on mitmest osast, käpad liiguvad ja kui ma selle tagasi panen, siis muster on kadunud ja ma teen kõik uuesti."

Haruldane plastiliinitehnikas film pole veel valmiski, aga juba tunnevad selle vastu huvi filmifestivalid. Sügisel peaks värske animafilm "Teofrastus" ka Eesti publiku ette jõudma.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: