Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suurnäitusel "Läti sajand" saab näha ka Eestiga seotud museaale

68 Läti muuseumi on riigi 100. aastapäeva puhul kokku pannud ühise suurväljapaneku "Läti sajand".

Läti ajaloomuuseumi eestvõttel koondati teavet ja museaale, mida varem pole avalikult näidatud, vahendas "Aktuaalne kaamera". Välja on toodud ka otsustavad hetked Läti ja Eesti ühisest ajaloost. Näitus on üks omapärasemaid ja olulisemaid ettevõtmisi, millega lõunanaabrid oma juubelit tähistavad.

Lätil pole oma rahvamuuseumi nagu Eestil nüüd on, sest rahvusliku ajaloomuuseumi kodu Riia lossis presidendi residenti kõrval pole pärast tulekahju suudetud veel korda teha. Nii on ajaloomuuseum praegu kesklinnas ajutistes ruumides ja seal saab eeloleva kolme aasta jooksul vaadata ka suurnäitust "Läti sajand".

Läti ajaloomuuseumi osakonna juhataja Toms Kikuts sõnas, et muuseumid said ise valida, milliseid museaale näitusele lisada. "Need pidid vaid seostuma väljapaneku teemadega."

Väljapanek "Läti sajand" on tegelikult ulatuslikum kui sada aastat. Seal räägitakse ka arengutest, mis eelnesid 1918. aastale. Läbi erinevate ajalooetappide jõutakse tänapäeva välja. "Need elulood, kes kuulutasid 1918. aastal välja iseseisva Läti riigi, on seni olnud teadmata."

Eestiga seonduvad näitusel meenutused Võnnu lahingute päevist, aga ka Marija Naumova kleit, mida ta kandis 2002. aastal Eestis toimunud Eurovisiooni võites, kuid mitte ainult. "Üks iseseisvuse väljakuulutajaist Peteris Muritis on Ruhja lähedal elanud eestlane, seega võime öelda, et vähemalt üks Läti riigi loojatest oli seotud Eestiga."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: