"Filosoofia sünd" avas TLÜ kirjastuse raamatusarja "Bibliotheca Philosophica"

Giorgio Colli „Filosoofia sünd“
Giorgio Colli „Filosoofia sünd“

Tallinna Ülikooli kirjastuselt ilmus Giorgio Colli lääne mõtteloo aluseid lahkav "Filosoofia sünd", mille on itaalia keelest tõlkinud Jaan Pärnamäe ja Kati Karja. Raamatule on järelsõna kirjutanud TLÜ Itaalia uuringute ja semiootika professor Daniele Monticelli. Ühtlasi on tegu sarja "Bibliotheca Philosophica" avateosega.

Giorgio Colli (1917‒1979) oli itaalia filosoof, filoloog ja kauaaegne Pisa ülikooli professor. Ta töötas välja originaalse lähenemise lääne filosoofilisele traditsioonile, omalaadse "antifilosoofia". Oluline mõju selles on Friedrich Nietzschel, kellega liidab Collit kõigepealt suur huvi kreeka filosoofia ja seega ka lääne mõtteloo alguse ja aluste vastu. Mõlemad on otsinud kreeka arhailisemast religioossest, müütilisest ja traagilisest maailmatunnetusest mõtlemise elulist lätet, mis hilisemas, Sokratese-järgses filosoofias taltsutati ja kõrvale tõrjuti. Seda iidset alget nimetab Colli "tarkuseks" ja vastandab filosoofiale kui pelgale "tarkusearmastusele".

Järelsõna autor Daniele Monticelli iseloomustab teost järgmiselt: "Käesolev raamat on ebaharilik jutustus sellest, kuidas Vana-Kreeka kultuuri hämaratest, ahvatlevatest ja kohutavatest, kuid igati elujõulistest lätetest kasvasid välja lääne tsivilisatsiooni kuivavõitu ja elutud mõttelised alused." TLÜ humanitaarteaduste instituudi vanemteaduri ja vastse sarja esimehe Liisi Keeduse sõnul kaitseb raamat teesi, et tarkus pole mitte tõsikindel teadmine, milleks teda läänelikus filosoofias on ekslikult peetud, vaid midagi hämara müsteeriumi ja ohtliku mõistatuse adumise vahepealset. Ta lisab: "Colli mõtisklused on filosoofia selle tormilisimal kujul, nietzschelikus võtmes – lõimides vaimsust ja elulisust, ülevust ja joovastust, avastamis- ja äratundmisrõõmu."

"Bibliotheca Philosophica" kolleegiumisse kuuluvad dr Roomet Jakapi (Tartu Ülikool), dr Liisi Keedus (Tallinna Ülikool), dr Eva Piirimäe (Tartu Ülikool), prof Tõnu Viik (Tallinna Ülikool) ja dr Margus Vihalem (Tallinna Ülikool).

Toimetaja: Daniel Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: