Austrias Bruckneri päevadel tuleb ettekandele Andres Uibo Viiulikontsert ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Andres Uibo.
Andres Uibo. Autor/allikas: PM/EMF/SCANPIX

Suurte traditsioonidega festival "Brucknertage. Musica sacra" on pühendatud silmapaistvale austria heliloojale Anton Brucknerile, keda peetakse klassikalise romantismi üheks peaheliloojaks. Pidustuste keskne lava on St. Floriani basiilika. Täna, 13. augustil mängib seal solistina Mari-Liis Uibo Eestist.

St. Floriani barokiajastust pärit katoliku kiriku-kloostri krüptis on sarkofaagis ka helilooja põrm. Anton Brucknerile (1824–1896) pühendatud festivali kontserdid (St. Florianer Brucknertage) toimuvad tänavu 12.–18. augustini, üks kontsert lisandub veel samas 24. septembril. Pidustuste üks pealavasid on St. Floriani basiilika (Stiftsbasilika) ning seal toimub festivali teisel päeval, 13. augusti õhtul ka Andres Uibo Viiulikontserdi ettekanne, kontserdi solistina astub üles noor viiuldaja Mari-Liis Uibo.

13. augusti festivaliõhtul on kavas vaid kaks teost, Uibo Viiulikontsert kammerorkestriga soprani ja koori kaastegevusel ning Bruckneri Missa nr. 1 d-moll WAB 26. Mängib Altomonte-Orchester siinse kuulsa Bruckneri-oreli peaorganisti ning St. Floriani katoliku kiriku peakapellmeistri Matthias Gieseni juhatusel. Giesen on Saksamaalt pärit noorema põlve muusik ning praegu ka Viini Muusikaülikooli teooriaprofessor. Koorid on ette valmistanud Edgar Wolf ning missa solistidena laulavad Regina Riel, Gerda Lischka, Markus Miesenberger ja Michael Wagner. Matthias Giesen on Brucknertage kunstiline juht ning ka sügiseti Linzis toimuva Bruckneri festivali juht, seal on tema kutsel 2014. aastal mänginud ka meie organist Marju Riisikamp. St. Floriani festivali programmis tehakse kontsertide kõrval sümpoosion "Bruckner-Dimensionen", loengud ning kooriseminar.

Mitme festivali kunstilise juhina ning professori ja interpreedina pikka aega tegutsenud Andres Uibol on häid ja nimekaid muusikutest tuttavaid mitmetel maadel, eeskätt tänu Tallinna orelifestivalile (tänavu 32. korda, 28. juulist kuni 12. augustini), kus nad on üles astunud Uibo kutsel oma kavadega meie festivalipubliku ees. Nüüd leiab aset üks vastukülaskäikudest, mil esineb Andres Uibo juba rahvusvaheliselt tuntud viiuldajast tütar Mari-Liis Uibo. Ta mängib täna St. Floriani basiilikas oma isa Viiulikontserdi selle solistina. Andres Uibo 2013. aastal loodud Viiulikontsert on pühendatud Andres Mustonenile. Selle esitasid esmakordselt Tallinna Jaani kirikus augustis 2013 Tallinna orelifestivali programmis Andres Mustonen (tolle aasta juubilarina) viiulisolisti ja dirigendina, Klaaspärlimäng Sinfonietta ning Collegium Musicale. Viiulikontserdil on kolm osa – "Fantaasia", "Ciacona" ja "Agnus Dei". "Agnus Dei" teksti kasutatakse viiulikontserdi vokaalosas. Marri-Liis Uibo on mänginud Viiulikontserti ka 2016. aasta aprillis Tallinnas Andres Uibo juubeliõhtul Estonias, tookord Singapurist pärit Darrell Angi dirigeerimisel.

Andres Uibo teoseid esitati ka tänavuse orelifestivali kontsertidel – 4. augustil laulis Peterburi kloostrikiriku meeskoor Optina Pustõn Tallinna toomkirikus Uibo teose "Antifoonid", koor on Eestis varemgi laulnud. Kooritekstid on kirikuslaavi keelsed. Sama teosega oli publiku ees 11. augustil Eesti Rahvusmeeskoor Kaarli kirikus Mikk Üleoja juhatusel. Andres Uibo õpilasi Ulla Krigul mängis 9. augustil Tallinna Jaani kirikus Uibo suure orelisümfoonia, "Apokalüptilise sümfoonia" orelile.

Mari-Liis Uibo on pärast pikka aega kestnud õpinguid Viinis (2006 – 2012, Muusika- ja Etenduskunstide ülikoolis) ja USAs Oberlini konservatooriumis (2012-2014) praegu vabakutseline. Ta on väga nõutud ning esinenud mitmetel olulistel muusikaüritustel Eestis, aga ka välismaal. Suure-Jaani tänavusel festivalil oli Mari-Liis kaastegev kokku viies kontserdikavas. Rahvusvahelist tunnustust on ta pälvinud kontserdireisidel Skandinaaviamaades, Itaalias, Prantsusmaal, Hollandis, Saksamaal, Portugalis, Austrias, Maltal, Türgis, Iraanis, Hiinas, Venemaal, USAs (sh Washingtonis Kennedy keskuses) ja Kanadas.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: