Tartu Kunstimuuseum seab relvahuvi luubi alla ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Keiu Maasiku näitus „Kolm venda“
Keiu Maasiku näitus „Kolm venda“ Autor/allikas: Tartu Kunstimuuseum

5. oktoobril kell 17 avatakse Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis Keiu Maasiku näitus "Kolm venda", kus eksponeeritakse videot kolmest vennast ja neid ühendavast relvahuvist. Teos paigutub laiemasse tulirelvade omamise debatti maailmas, uurides lähemalt, miks inimesed soovivad endale relvi. Väljapanek kuulub Tartu Kunstimuuseumi näitusesarja "Noor Tartu".

Maasiku teos keskendub küsimusele, miks tahab inimene oma koju relva – mis on sellise huvi põhjuseks. "Seda enam, et terrorihirmu ja jätkuvate massitulistamiste tõttu on tolerantsus relvade suhtes vähenenud, on mõtlemapanev uurida temaatikat nende inimeste vaatepunktist, kes relvi lähedalt tunnevad," sõnas kunstnik. Maasik läheneb relvateemale personaalselt, oma isa ja tema kahe venna kaudu. Kolmest vennast üks käib jahil, teine kogub relvasid ning osaleb võistlustel ja külastab lasketiiru, kolmas sai oma uudishimu relvade vastu rahuldatud enne keskkooli ning on nüüd neist pigem kaugenenud.

Kunstniku sõnul kasvas idee näituse jaoks välja isiklikust kogemusest. "Ma käisin ühe teose ("Dear Diary", videoinstallatsioon, 2016–...) tegemiseks lasketiirus ja sain väikese šoki sellest kogemusest ja kokkupuutest relvadega. Ma ei kujutanud enne ette, mis tunne on tulistada," ütles Maasik.

Keiu Maasik on Tartust pärit foto- ja videokunstnik. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia eriala bakalaureuseõppe ning praegu jätkab seal ka magistriõpinguid. Aastal 2018 täiendas ta end Erasmuse programmi kaudu Praha Kunsti-, Arhitektuuri ja Disainiakadeemias. Näitustel on Maasik osalenud alates 2012. aastast. Oma loomingus on ta käsitlenud teemasid nagu dokumenteerimise mõju mälule, identiteet ja inimestevahelised suhted, lähenedes neile tihti isiklike kogemuste ja mälestuste kaudu.

Tartu Kunstimuuseum korraldab teist aastat näitusesarja "Noor Tartu", mille eesmärk on eksponeerida ja populariseerida noorte Tartuga seotud kunstnike loomingut ning pakkuda noortele autoritele pinnast eneseteostuseks. Möödunud aastal esitles oma loomingut Sten Eltermaa näitusega "Brüsseli prelüüd".

Kuraator: Heiti Kulmar

Graafiline kujundaja: Tnxalatte disainikollektiiv

Näituse meeskond: Indrek Aavik, Richard Adang, Joanna Hoffmann, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Maria Johanna Kull, Kristlyn Liier, Julia Polujanenkova, Silver Rannak, Anti Saar, Peeter Talvistu, Urmo Teekivi

Toetajad: Tartu linn, Eesti Kultuurkapital

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: