Kasuvanemate lood jõuavad esimest korda Eesti lavalaudadele

"Südames sündinud" Autor/allikas: Tervise Arengu Instituut

Pühapäeval, 4. novembril esietendub Estonia teatri kammersaalis dokumentaallavastus "Südames sündinud", mis käsitleb esimest korda avatult ja sügavuti kasuvanemluse temaatikat Eesti ühiskonnas.

Lavastus valmis Eesti hooldus-, eeskoste ja lapsendajaperedega tehtud intervjuude põhjal. "Südames sündinud" dramaturg on Andra Teede, lavastas Maria Peterson Theatrumist ning mängivad Tallinna Linnateatri näitlejad Hele Kõrve, Tõnn Lamp ja Külli Teetamm.

Lavastuse algupärase teksti autor Andra Teede kohtus sel suvel Eesti inimestega, kes jagasid temaga oma pere lugusid. "Sain tuttavaks ja vestlesin väga erinevate inimestega, kes rääkisid oma igapäevaelust, raskustest ja rõõmudest – kokku sai sellest eriline lugu suurest armastusest ja pereks kasvamisest," võttis autor lavastuse teksti loomeprotsessi kokku. Teede lisas, et lavastuse "Südames sündinud" kirjutamine oli tema jaoks kindlasti kõige liigutavam töö, mida ta kunagi on teinud. "Selle näidendi kirjutamine muutis mind paremaks inimeseks ja lavastuse vaatamine muudab samamoodi publikut. Ma olen selles täiesti kindel," oli Teede veendunud.

"Südames sündinud" lavastaja Maria Peterson võttis lavastuse kokku kui loo südamete kohtumisest ja imede võimalikkusest olukordades, kus see tundub võimatu. "Olles kokku puutunud paljude kasuvanemate ja perre lapsendatud lastega, olen taibanud, et keegi on need mustrid enne läbi mõelnud ja millegipärast just niimoodi toimima pannud. Keerulised teed, suured ja täpsed kohtumised. Lavastusse panustanud inimeste lugusid lugedes ja kuulates olen jälle jõudnud arusaamisele, et iga hetk on üks suur müsteerium ja me ei tohiks lakata imestamast," lausus ta.

Publik kuuleb lavastuses samuti vahetuid intervjuusid asendusperes kasvavate lastega, kes vestlesid lavastaja Maria Petersoniga.

Lavastuse peamine eesmärk on kasuvanemluse ja perepõhise asendushoolduse teema avamine, potentsiaalsete ja olemasolevate kasuvanemate julgustamine ja üldise tolerantsuse kasvatamine ühiskonnas.

Etendus on eesti keeles. Tallinnas, Narvas ja Jõhvis toimuvatel etendustel on venekeelsed tiitrid. Pärast Tallinna (4.11), Tartu (17.11), Pärnu ja Jõhvi etendusi on võimalik esitada küsimusi ning osaleda arutelus, mida juhivad sotsiaalkindlustusameti spetsialistid ja valdkonna vabaühenduste esindajad.

"Südames sündinud"

Dramaturg: Andra Teede
Lavastaja: Maria Peterson (Theatrum)
Kunstnik: Laura Pählapuu
Helilooja ja -kujundaja: Markus Robam
Produtsent: Elo-Liis Parmas (OÜ Tähesõjad)
Osades: Hele Kõrve (Tallinna Linnateater)
Külli Teetamm (Tallinna Linnateater)
Tõnn Lamp (Tallinna Linnateater) 

Kuni 2019. aasta veebruarini antakse üle Eesti 15 etendust.

Dokumentaallavastuse "Südames sündinud" loomist toetab Eesti kultuurkapital ja see on osa Tervise arengu instituudi perepõhise asendushoolduse teavituskampaaniast, mida toetab Euroopa sotsiaalfond.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: