PÖFF-i Just Filmi ja Shorts kavad pakuvad julget pildikeelt

Foto: Kaader filmist / Nukfilm

Pimedate Ööde filmifestivali (PÖFF) raames toimuvate Just Filmi ja lühifilmidele pühendatud Shorts kavad näitavad julget pildikeelt ning teravaid probleemiasetusi. Animatsioonis on tugevaimad käsitöötehnikas valminud lood.

Sotsiaalmeedia ahvatlused, narkootikumid ja noorte ärakasutamine on mõned neist aktuaalsetest teemadest, mida Just Filmi noortekavast leiab. Ka tegevjuht Mikk Granström kinnitab, et Just Filmi noortekava läheb üha julgemaks. Samas ei unusta festival ka kõige nooremaid vaatajaid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõige väiksematele vaatajatele tuleb ka ikka mõelda - muinasjutud, multikad, animatsioonid, need ei ole kuhugi kadunud ja hea on mõelda, et ükskõik, kui palju see maailm muutub, siis need filmid ei kao kuhugi," lausus Granström ja lisas, et noorte teemad muutuvad üha karmimaks. "Võtab ikka mõtlema küll, aga nad on väga hästi tehtud, nii et sellepärast me nad siia ka toome," rääkis ta tänavusest filmivalikust.

Lühifilmide kavva lülitatud animafestival PÖFF Shorts võistluskava
näitab aga seda, et käsitöötehnikas valminud animatsioon on tagasi tulnud. Ekspertide hinnangul tulevad paremad filmid just sellest valdkonnast, 3D animatsioonis valminud filmid tavaliselt festivali kunstilisele tasemele ei ulatu.

"Seda vana head käsitööd annab imiteerida ka arvutitehnikaga, aga sageli on see just see, mida me tahame näha. Me tahame näha seda paberi tekstuuri, me tahame näha seda värvi koostist, me tahame nuku materjali. Ma arvan, et inimene tunneb puudust selle päris asja järele, mida saaks katsuda kasvõi läbi ekraanigi," lausus PÖFF Shorts animaprogrammi juht Priit Tender.

Traditsioonilistes tehnikates on valminud ka üks aasta oodatumaid animatsioone - Kaspar Jancise "Kapten Morten lollide laeval", mis saab PÖFF-il Eesti esilinastuse.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: