Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Selgusid viis televaatajate ette jõudvat portreefilmi Eesti kultuuritegelastest

Akadeemik Anu Raud.
Akadeemik Anu Raud. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

ERR, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital kuulutasid tänavu suvel kolmandat korda välja portreefilmide konkursi, et leida ideid Eesti oluliste kultuuriloojate ja nende tegevuse tutvustamiseks. 2020. aastal vaatajate ette jõudvad filmid on nüüdseks välja valitud.

Konkursile laekus 11 filmiideed, mis peegeldavad spektrit Eesti kultuurimaastikul tegutsejatest. Žürii liikme Filipp Kruusvalli sõnul on portreteeritavate näol tegu väga tugevate isiksustega, kes on jätnud Eesti kultuuri ja ühiskonda märkimisväärse jälje.

"Kõigil neil, kellest filmiportreed valmivad, on kanda Eesti ühiskonna ja kultuuri jaoks väga oluline ja ainuomane roll. Samas on väljavalitud filmide autoritel õnnestunud igale portreteeritavale läheneda läbi uue ja neile ainuomase filmikeele, mis võimaldab jõuda selliste lugude ja inimelu tahkudeni, mis avanevad kõige paremini just läbi audiovisuaalse meediumi," sõnas ta.

Kruusvalli sõnul käib portreefilmidega alati kaasas ka teatud üllatus ja ootamatus, sest autoritel on alati korda läinud leida mõni täiendav tasand või seni teadmata osa, mis võimaldab silmapaistvate inimeste peale uue nurga alt vaadata või neid hoopis sügavalt mõista.

"On hea meel, et sel aastal juba linastunud portreefilmid on kõik olnud väga eriilmelised, kõrge kunstilise tasemega ning leidnud oma tugeva koha nii kino- kui ka televaatajate hulgas. Portreefilmid on pakkunud nii hõrku intellektuaalset kaasaelamist kui ka sügavalt inimlikke, emotsionaalseid ja hoogsaid lugusid," lisas Kruusvall.

Valituks osutusid järgmised:
"Raudvara. Anu Raud" (Umberto & KO OÜ, režissöör Erle Veber)
"Merle Karusoo" (F-Seitse, režissöörid Madli Lääne ja Kristin Raup)
"Pidupäev. David Vseviov" (Maagiline Masin, režissöör Elen Lotman)
"Protsess. Leonhard Lapin" (Ad Oculus Film, režissöör Margit Mutso)
"Kõik need pärlid ja piiberellid. Betti Alver" (Stuudio Navona, režissöör Ly Lestberg)

Tänavuse konkursi žüriisse kuulusid Tristan Priimägi, Filipp Kruusvall, Marianna Kaat, Joonas Hellerma ja Heidi Pruuli. Filmid valmivad 2019. aasta lõpul. Kinodesse ja ETV ekraanile jõuavad need 2020. aasta jooksul.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: