Galerii. Linnagaleriis avati näitus äärmusliku natsionalismi esiletõusust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna Linnagaleriis avati neljapäeval, 29. novembril kunstnikepaari Varvara & Mar'i näitus "Kameeleon", mis vaatleb interaktiivsete installatsioonide keeles üleilmastunud kosmopoliitses maailmas valitsevat keerukat identiteedikriisi. Kes on meie ühiskonda juhtivad supervõimud? Mis tähendus on tänapäeval rahvuslipul ning kuidas sobitub natsionalism üleilmastunud ühiskonda?

Nüüdsel liikuval ajal on aina suurem hulk inimesi jäänud ilma senisest kohapõhisest kuuluvustundest. Nii on ka vähemusperedest pärit Varvaral & Mar'il raskusi enda identifitseerimisega ühe kindla rahvuse või riigi kaudu. Näitusel eksponeeritud installatsioonid peegeldavad seega peale laiemate tendentside ka kunstnike enda keerukaid identiteediküsimusi.

Kes on meie ühiskonda juhtivad supervõimud? Mis tähendus on tänapäeval rahvuslipul ning kuidas sobitub natsionalism üleilmastunud ühiskonda? Neile küsimustele vastamiseks kasutavad Varvara & Mar laia valikut materjale. Näitusel näeb valgust, kineetikat, interaktiivsust, readymade'i ja tekstiili. "Kameeleoni" keskne kujund on lipp. See on viide meedias ja avalikus ruumis lehvivatele lippudele, millega toetatakse või eitatakse riike, rahvusi või huvigruppe või mis on hoopis rakendatud mõne kauba või teenuse teenistusse.

"Rahvusvahelistes lennujaamades, kus inimesed liiguvad ühest riigist teise, ei juhatata sihtkohti riigilippude abil. Valitseb idee piirideta liikumisest linnade vahel, mis on kui sõlmed üleilmses võrgustikus. Rahvuslikku identiteeti kohtame üksnes suveniiripoes, kus lipp on sadu erinevad tooteid integreeriv disainimärk," kirjutab Pau Waelder näitusevihikus avaldatud essees.

Näitust on varem eksponeeritud 2016. aastal Rambleta kunstikeskuses Valencias ja 2017. aastal Abello muuseumis Mollet del Vallesis Barcelonas. Esialgu valminud Rambleta kunstikeskuse kunstiproduktsiooni ja -uurimistöö stipendiumiga.

Kunstnikepaar Varvara Guljajeva ja Mar Canet on tegutsenud alates 2009. aastast. Inspireerituna digiajastu sotsiaalsetest muutustest leiab nende loomingust kunsti, disaini ja tehnoloogilisi eksperimente. Oluline on ka koostöö paljude pooltega ning dialoog kunstnike ja publiku vahel. 2015. aastast korraldavad nad oma ARSi maja ateljees avatud töötubasid ja loenguid. Varvara & Mar'i töid on eksponeeritud New Yorgis, Liverpoolis, Barcelonas, Londonis, Ateenas, Linzis ja mujal.

Tallinna Linnagalerii (Harju 13) on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 12–19. Sissepääs tasuta.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: