Kadi Estland ja Netti Nüganen kutsuvad inimesi üles iseend vähem tsenseerima

Foto: Netti Nüganen

Kunstnikud Kadi Estland ja Netti Nüganen kutsuvad Tartu Kunstimuuseumis avatud näitusel inimesi üles iseend vähem tsenseerima ja julgemalt oma muresid väljendama. Kadi Estlandi ja Netti Nüganeni duonäituse "oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde" läbiv teema on tsensuur. Ja seda mitme nurga alt.

"Ilmselt kui me kõik enda ümber ringi vaatame, siis me näeme inimesi, kes selleks, et olla igapäevaselt hea kodanik ja hea töötaja, on sunnitud võtma 24 tunni ravimeid, et olla alati valmis," selgitas Estland "Aktuaalsele kaamerale".

"Või siis varjama oma vaimseid muresid, või võib-olla see on ka põhjus, miks need on, et sa pead kogu aeg olema võitlusvalmis, et selles kapitalismis ellu jääda," lisas Estland.

Netti Nüganeni videoteosed tõmbavad aga tähelepanu ka sellele tsensuurile, mis valitseb kunstiturul.

"Kõige rohkem pean ma silmas tsensuuri väljendamisel ja enesekindlust olla ka vahel ebakindel ja mitte lõpetama asju sellepärast, et näiteks kunstiturg seda nõuab, vaid pigem ikkagi lähtuda oma enda intutsioonist ja teha tööd nii nagu sa tahad," märkis Nüganen.

"Ma ikkagi teen täpselt seda, mida ma tahan ja intutsiooni ja emotsiooni põhjal, mitte seda mida mult oodatakse või mis tavaliselt tehakse või mis on norm," lisas Nüganen.

Kuigi duonäitusel on koos kaks eri põlvkonna kunstnikku, on kuraatori sõnul neis paljugi ühist.

"Mõlemad kunstnikud on tegelikult üsna narratiivsed, kuigi see narratiivi jutustamise viis on erinev. Teiselt poolt nad on väga emotsionaalsed, nad ei hoia ennast tagasi. See on selline ühendav punkt kahe kunstniku vahel," ütles näituse kuraator Marika Agu.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: