Tartu Linnamuuseumis avatakse näitus kunstiühingu Pallas praegusest kogust

Tartu linnamuuseumi Pallas kogu.
Tartu linnamuuseumi Pallas kogu.

23. jaanuarist on Tartu Linnamuuseumi kolmes saalis esimest korda võimalus vaadata valikut kunstiühingu Pallas praegusest kunstikogust.

Välja on pandud 88 teost 31 kunstnikult, mis moodustab ühingu kogust kolmandiku. Näitus märgib ära ühingu 101. aastapäeva: 21. jaanuaril 1918 kirjutasid kümme meest ja naist Tartus alla kunstiühingu Pallas esimesele põhikirjale.

Pallase kogus esindatud kunstnike seas on Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetanuid, aga samuti nii hilispallaslasi, järelpallaslasi kui ka uuspallaslasi ning nende hingesugulasi: Ellinor Aiki, Herman Aunapuu, Evi Gailit, Jaan Grünberg, Valve Janov, Nikolai Jasnetski, Helga Jõerüüt, Silvia Jõgever, Viktor Jõgever, Vergine Liiv-Hillep, Eva Limberg, Olav Maran, Margus Meinart, Lydia Nordentoft Lavrov, Valdur Ohakas, Edgar Rebane, Helga Roht Poznanski, Henn Roode, Eduard Rüga, Helju Sarnet Zauram, Ülo Sooster, Bruno Sõmeri, Woldemar Tank, Ernst Tiido, Lembit Toom, Salome Trei, Maris Tuuling, Johannes Uiga, Anu Uustalu, Leili Voll, Johannes Võerahansu.

Varaseim teos on dateeritud aastaga 1940 ja hiliseim aastaga 2015. Eksponeeritud teosed pole sündinud üksnes Eestis, vaid samuti Saksamaal, Rootsis, Taanis, Belgias ja Ameerika Ühendriikides. Näitusel saavad kokku pallaslased mitmest ilmakaarest, kuhu saatus ja Eesti riigi okupeerimine 1940. aastal neid on paisanud. Elus ei pruukinudki nad enam kohtuda.      

Kõik teosed on kunstiühingule Pallas annetatud, mis aga ei tähenda kaugeltki seda, et tegemist oleks valimatu kogumiga. Teoseid on enne kogusse arvamist kaalutud, sõelutud või ka tehtud konkreetne ettepanek annetamiseks. Sealjuures on mõeldud nii kunstitasemele kui ka kultuuriloolisele tähendusele.

Näituse pealkiri "Rõõm purustab mure" on laenatud kunstiühingu Pallas auliikmelt Eduard Rügalt (1903–1997), kes lõpetas Kõrgema Kunstikooli Pallas 1939. aastal. Ameerika Ühendriikides elanud kunstniku annetus panigi 1994. aastal aluse Pallase praegusele kunstikogule.

Näituse panid kokku ja kujundasid Enn Lillemets ja Silja Paris ning see jääb vaadata 7. aprillini.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: