Viivi Luik: kõige tähtsam on vastutus

Viivi Luik
Viivi Luik Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Ühe kolmest riiklikust kultuuri elutööpreemiast pälvib sel aastal kirjanik Viivi Luik, kes ütles ERRile, et kuigi ta preemiatele töötades ei mõtle, on neid saada alati ilus. Ta rõhutas ka vastutuse olulisust, millest Eesti ühiskonnas jääb kirjaniku sõnul sageli puudu.

"Ega preemiate pärast midagi tegema ei hakka ja preemia ei ole tööd alustades meeles, aga kui ta on käes, on see muidugi ilus ja rõõmus sündmus, see annab jõudu järgmisteks tegemisteks," ütles Viivi Luik.

Viivi Luik rõhutas, et iga preemia on eriline ja kordumatu, nagu iga raamat on üks ja ainus, seetõttu ei kahane nende tähtsus ennegi preemiaid võitnud kirjanikule sugugi.

Kõige tähtsamaks elus peab Luik vastutust. "Lihtne oleks öelda, et mõistus, tarkus. Aga eelkõige on tähtis vastutus. See, millest meil ühiskonnas jääb sageli puudu. Et igaüks julgeks vastutada oma tegude eest," lausus ta.

Küsimusele, milline elamus eesti kultuurist on andnud talle viimasel ajal sellist särtsu, mis annab mõtet olla ja luua, vastas Viivi Luik: "Alles hiljaaegu lugesin üht Hasso Krulli esseed Vikerkaarest pealkirjaga "Lihtne tulevik". Ja kui selliseid asju lugeda, siis see annab lootust, et Eestis on veel intelligentset mõtet, kõik see pole kuhugi kadunud, kuigi vahel tundub, et mõistlikke arvamusavaldusi polegi enam kuskilt lugeda."

Kirjaniku sõnul on tal praegu käsil kaks raamatut, aga nendest on veel vara rääkida.

Viivi Luige preemiale esitanud Eesti Kirjanike Liit märkis oma esildises, et Viivi Luik on üks olulisemaid ja silmapaistvamaid Eesti kirjanikke. "Lisaks jääva väärtusega proosa- ja luuleloomingule panustab ta Eesti ühiskonna võtmeprobleemide lahendamisse olles parim näide sotsiaalselt aktiivsest intellektuaalist," märgiti esildises.

Teine esitaja, Tallinna Ülikool lisas, et Viivi Luige teostes on igaviku mõõdet, tõusmist ajast ja ruumist kõrgemale, maailma seostevõrgustiku teravat nägemist ja suure kirjaniku hingust. 

Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus tõi välja, et Viivi Luige looming on mõjustanud kogu eesti kultuuri ning tema uute teoste ilmumine on tihtilugu kujunenud sündmuseks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: