Arvustus. Lõbusalt juustune superkangelasefilm ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Shazam!" Autor/allikas: kaader filmist

Uus film kinos

"Shazam!"

Lavastaja David F. Sandberg

Näitlejad Zachary Levi, Djimon Hounsou, Mark Strong, Asher Angel

6/10

Kui enamasti tõotavad mõisted "juustune", "kerglane" ja "imal" halba, siis värske ja end mitte liiga tõsiselt võttev varateismelistele suunatud superkangelasefilm "Shazam!" rakendab need ootamatult töötavaks meelelahutuseks. "Shazam!" on "Aquamani" vaimus jätkav, ent pisut omapärasem DCEU film, mis triivib filmiuniversumit tonaalselt helgemaks. Christopher Nolani "The Dark Knighti" triloogiaga kanoniseeritud tumedate toonide pagasit ülepaisutanud režissöör Zack Snyderi loomingust ("Man Of Steel", "Batman v Superman: Dawn Of Justice" kaugenev "Shazam!" on ühtlasi viide, et DCEUlt ei tasu oodata marvellikku filmifrantsiisi, kus ekraanilood on narratiivselt tihedalt põimunud. Ja sellest võibki pikemas perspektiivis kujuneda kuluka frantsiisi päästerõngas.

Superkangelasfilmide üleküllastunud kontekstis eelarvelt pigem tagasihoidlik "Shazam!" esitleb tärkavat kangelast – kasuperest kasuperre sagiva sihikindla ja endassetõmbunud Billy (Asher Angel), kelle missioon on leida päris ema. Pärast uude sümpaatselt mitmekultuurilisse ja empaatilisse asendusperre jõudmist satub ta maagilisse olukorda, mis toob talle supervõimed, mida ta asub koos uue jutuka ja armsalt kohmaka superkangelaseksperdist toakaaslase Freddyga (Jack Dylan Grazer) avastama. Võimed, mis lubavad poisil muutuda muskulaarseks ja võitmatuks täiskasvanuks Shazamiks (Zachary Levi), toovad nii uusi lustakaid võimalusi kui kohustusi, suunates Billy enda leidmise teekonda.

Loost ei puudu läbini sünge pahalane, kelleks on seekord lapsepõlve traumadega Thaddeus Sivana (Mark Strong), kes võimu ja peresisest kättemaksu otsides vabastab seitse deemonlikku surmapattu, mida võimuhimus Sivana mobiliseerib Billy vastu. Narratiiv kulmineerub muidugi venitatud ja šabloonses lõpplahingus, mis valmistab ette juba kinnitatud järge.

Seni õudusfilmide vallas tegutsenud David F. Sandbergi ("Lights Out", "Annabelle: Creation") lavastatud film erineb žanrikaaslastest siiras juustususes, mida saadab elulähedane temaatika. Pompoosse maailmapäästmise ja superkangelase ängi asemel keskendub film perekonna kui üksteist toetavate isikute tähendusele, minevikust kinnihoidmise ja lahtilaskmise valudele ning väikestele vaimukatele momentidele poisi ja superkangelase kohtumisel ühes isikus.

Eneseiroonilist huumorit kannavad sümpaatsete koomiliste lahendustega Zachary Levi ja Jack Dylan Grazer. Nad ühtlustavad loo tonaalsust, mis kipub perefilmilikele kavatsustele vastu töötades mõnes märulistseenis liiga süngeks muutuma. Koomikaga kohtudes lahjendab efekt omakorda Billy sisemaailma avavaid temaatiliselt kaalukamaid stseene, mis muidu jääks toonivahetustel ebamääraselt hõõrduma. Muus osas kerkib tugeva audiovisuaalse keskpärasuse keskelt esile veel mängulisus, mis rõhutab filmi taotluslikku kergeltvõetavust veelgi.

Kähku hääbuva sädemega "Shazam!" tegutseb aga üleküllastunud koomiksifilmide turul, mis jooksutab kinos üksnes aprillis veel kolme sama žanri linateost. Ees ootavate "Hellboy" ja "Tasujate: Lõppmängu" ning viimaseid nädalaid vedava "Kapten Marveli" erinevustest hoolimata on konkurents vaataja tähelepanu ja aja eest väga tihe ning ülepakkumine žanri sees järjest aktuaalsem.

Seda huvitavam on jälgida, milliseks kujunevad sellises olukorras vaatajanumbrid ja mis on nende efekt žanri kui järjest paisuva mulli edasisele arengule. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: