ERM ja Väliseesti muuseum avavad näituse ESTO festivalide ajaloost

Vabadusnõude manifestatsioon Toronto raekoja platsil 1972. aasta ülemaailmsetel Eesti päevadel.
Vabadusnõude manifestatsioon Toronto raekoja platsil 1972. aasta ülemaailmsetel Eesti päevadel. Autor/allikas: erakogu

Pühapäeval, 30. juunil kl 17 avatakse Eesti Rahva Muuseumis XII üleilmsetel eestlaste kultuuripäevadel ESTO 2019 ERM-i ja Väliseesti muuseumi (VEMU) koostöönäitus "ESTO – üleilmse eestluse hoidja".

ESTO festivalide lugu on ühe väikese, ajaloo keeristuulte tõttu maailma laiali paisatud rahva kokkuhoidmise ja ellujäämise lugu.

Teise maailmasõja lõpus nõukogude okupatsiooni eest läände põgenenud eestlased asusid oma segipaisatud ridu organiseerima kohe nii Saksamaa põgenikelaagrites kui ka esimestes pagulaskodudes Rootsis. Kuigi kodumaa oli neilt võetud, oli igaühe enda otsustada, kas loobuda ka keelest ja kultuurist. Valdav osa põgenikest otsustas hoida alles seda, mis oma.

Lokaalsetest eestlaste kokkutulekutest kasvas ajapikku välja üleilmset eestlust liitev ESTO festivalide traditsioon. Ülevaatenäitus vaatab tagasi sellele traditsioonile alates 1972. aasta ESTOst Torontos Kanadas kuni 2013. aasta ESTO-ni San Franciscos USA-s. Näitus jääb ERMi A-alal avatuks 21. juulini.

Näituse koostasid Riina Reinvelt (ERM) ja Piret Noorhani (VEMU), kujundas Jane Liiv (ERM). Lisateavet ESTO programmi kohta 30. juunil ERM-is saab muuseumi kodulehelt.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: