ETV tütarlastekoor alustas kontsertturneed Austraalias

ETV tütarlastekoor
ETV tütarlastekoor Autor/allikas: Kaupo Kikkas

Eesti Televisiooni tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel on esinemas Austraalias, kuhu rohkesti maailmas ringi rännanud koor on jõudnud esmakordselt.

Eesti tüdrukud ja nende rahvusvaheliselt tunnustatud dirigent Aarne Saluveer laulavad sealmail rahvusliku kooriakadeemia Gondwana kutsel suurüritusel Gondwana World Choral Festival (15.- 21. juulil). Muusikaüldsuse hinnangul on tegemist 21. sajandi suurima rahvusvahelise koorisündmusega rohelisel mandril.

Koorireis on pingeline – kahe nädala jooksul toimuvad meie koori kontserdid ja meistriklassid Sydney Ooperimajas ja Sydney konservatooriumis, muusikalist koostööd tehakse ka Gondwana põlisrahvaste kooriga Cairnsis. Kui lauldakse ühendkooris, on esinejaid Eestist, Lätist, Prantsusmaalt, Hiinast, Jaapanist, Kanadast ja Ühendriikidest, enam kui 1500-liikmelise kollektiivina. Avagala 15. juulil "Sounds of Australia" toimus Gondwana kontserdimajas, suurfestivali idee sündis seoses Lyn Williamsi asutatud Sydney lastekoori 30. aastapäeva tähistamisega.

Festivali üritused kannab üle, salvestab ja samas intervjueerib esinejaid Austraalia rahvuslik ringhääling ABC. Aarne Saluveer ütleb, et mitmete ülesastumiste läbi saavad Austraalia kuulajaile lähedasemaks nimekad eesti heliloojad, nagu Cyrillus Kreek, Veljo Tormis, Arvo Pärt, Tõnu Kõrvits, René Eespere, Olav Ehala, Pärt Uusberg, kavades on veelgi meie heliloojaid.

Väljaspool festivali osaleb ETV tütarlastekoor 25. juulil galakontserdil Cairnsis, milles laulavad korraldajate hinnangul Euroopa kolm tippkoori – meie tütarlastekoor, Prantsuse koor La Cigale de Lyon ning Riia Toomkiriku tütarlastekoor Tiara Lätist. Cairnsis esinevad 300 lauljaga ühendkoorina veel siinmail asuv Gondwana Indigenous Children's Choir, koorid asutustest nagu Cairns State High School, St. Andrew's Catholic College ja St. Monica's College.

"Esimene eesti kava Sydneys läks Austraalia rahvusringhäälingus otse-eetrisse teisipäeval, 16. juulil. 17. juuli kontsert teise kavaga salvestatakse raadios ja läheb eetrisse hiljem. Pühapäeval esineme Sydney ooperimajas, ka see salvestatakse, ning järgmisel nädalal astume üles Cairnsis. Täna toimus meistriklass, milles osales palju kuulajaid. Kohtasime väga elavat huvi eesti muusika vastu, muuhulgas eriliselt köitis neid meie tüdrukute iseloomulik koorikõla," lisas Saluveer.

Saluveer ütles, et Gondwana festivali korraldajad on aktiivsed muusikaelu korraldajad. "Tänu festivalile jõuab senisest rohkem eesti muusikat Austraalia meediakanalitesse, lisandub loomemajanduslikke kontakte, ostetakse ja tellitakse uut muusikat," lausus Saluveer.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: