Kumu dokumentaal näitab Sydney ooperiteatri arhitekti lugu

{{1580811360000 | amCalendar}}
Sydney ooperiteater
Sydney ooperiteater Autor/allikas: Pressimaterjalid

5. veebruaril linastub Kumus dokumentaalfilm "Jorn Utzon inimese ja arhitektina", kus uuritakse Sydney legendaarse ooperiteatri vaevaliseks kujunenud ehitamise lugu.

Taani režissööride Lene Borch Hanseni ja Anna von Lowzowi film "Jørn Utzon inimese ja arhitektina" võtab vaatluse alla arhitekti elu ja loomingu. Sydney ooperiteatrist sai tema suurteos – korraga õnn ja õnnetus. Grandioosne projekt oli oma ajast kaugel ees, ehitus venis ja kujunes tunduvalt kallimaks kui kavandatud. Ametnikud ja poliitikud heitsid ette ebapraktilisust. Ta pühkis Austraalia tolmu jalgelt ega naasnud sinna enam kunagi. Hoone valmis ilma tema osaluseta 1973. aastal – kokku kulus selle ehitamiseks 16 aastat. 

Konflikt ei jätnud mõju avaldamata ka Utzoni edasisele karjäärile. Taanis ei lubatud tal vastu võtta avaliku võimu tellimusi, mis pärssis tema loomingu levikut. 2003. aastal pälvis Utzon maailma kõige mõjukama, Pritzkeri arhitektuuriauhinna. Tema tuntumate tööde sekka kuuluvad veel Bagsværdi kirik, Kuveidi parlamendihoone, Fredensborgi majad ning Can Lis ja Can Feliz – elumajad Mallorca saarel. 

Film sisaldab hulgaliselt seniavaldamata arhiivimaterjali, selles heidetakse valgust arhitekti üllatavatele inspiratsiooniallikatele alates maiade templitest ja lõpetades islami pühakodadega.

5. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis toimuva seansi juhatavad sisse üks filmi kaasautor Lene Borch Hansen ja arhitektuurikriitik Mait Väljas.

Film on taani ja inglise keeles koos ingliskeelsete subtiitritega. Sissepääs tasuta. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: