Festivalil 1000 kurge esietendub Un Yamada "Kuus klaverit"

Lavastus
Lavastus "Kuus klaverit". Autor/allikas: Un Yamada

Aasia sõnatu teatri festivalil 1000 kurge esietendub Eestis jaapani lavastaja ja koreograafi Un Yamada uuslavastus "Kuus klaverit". Esietendus on 13. märtsil kell 19 Sakala 3 teatrimajas ning teine etendus on Tartus ERM-is 14. märtsil kell 19.

Yamada uuslavastus koosneb kahe helilooja omavahel põimitud muusikateosest ning Uni enda loodud koreograafiast. Kasutatud on jaapani helilooja Sachiyo Takahashi helimaastikke ning Steve Reichi 1973. aastal loodud teost "Kuus klaverit". Laval on eelhäälestatud klaver, pianist Tomoko Mukaiyama ning Un Yamada ise.

Eestis on Un Yamada neljandat korda. Varasemalt on Vabal Laval etendunud "Monaka", "one◆piece" ja "Seitse surmapattu".

Un Yamada on alates 1998. aastast tegutsenud aktiivselt soolotantsijana. Inspiratsiooni ammutab ta enda sõnul muusikast, visuaalkunstist, kirjandusest, akadeemilistest aladest, moest ja keha mitmekesisest liikumisest.

Un Yamada käib etendusi andmas nii Jaapanis, Aasias, Euroopas kui Lähis-Idas, ta on loonud ka valdkondadeüleseid töid, mis hõlmavad muusikat, draamat, ooperit ja traditsioonilisi etenduskunste.

2013. aastal pälvis Un Yamada 8. Jaapani tantsufoorumi auhinna. 2014. aastal määrati ta Jaapani kultuurisaadikuks Ida-Aasias ning autasustati haridusministeeriumi kaunite kunstide Uue Näo auhinnaga. 2018. aastal nimetati Un Yamada Jaapani kultuurisaadikuks.

Festival 1000 kurge toimub 6.–17. märtsini 2020 Tallinnas ja Tartus. Nädala jooksul vallutab tants, muusika ja Aasia film Tallinnas Vene Teatri, Sakala 3 teatrimaja ja Vaba Lava teatrikeskuse. Tartus toimuvad festivali sündmused Tartu Uues Teatris, ERMis, Apradaaditehases ja Tartu loomemajanduskeskuses.

Festivalil annab etendusi tantsuduo Fumie Suzuki & Keiko Iguchi, kelle lavastus "Vibrating Sky" peegeldab moodsa ühiskonna varjukülgi. Macao lavastaja Tam Chi Chun annab etenduse kaasaegse ooperiga "Mr. Shi and His Lover" ning meelt lahutab Jaapani rock-bänd Hikashu, kes astub üles nii Tartus kui Tallinnas koos Jaanus Nõgistoga.

Festivali keskmes on lisaks Aasia teatrile ka Eestis sündinud ja Yukio Mishima kuulsale romaanile toetuv ballett "Kuldne Tempel", mille lavastaja on Teet Kask ja mis esietendub 16. märtsil Vene Teatris. Festivalil näeb ka filmiprogrammi Sõpruse ja Tartu Elektriteatri kinodes, osaleda saab erinevates töötubades nii Tartus kui Tallinnas.

1000 kurge festivali nimena meenutab Jaapani legendi, kus volditud paberlinnud oli levinud kink heade mõtete ja tegude märgiks, sümboliseerimaks pikka ja head elu ning inimsüdame rännuigatsust.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: