Kaks Eesti dokumentaalfilmi valiti HotDocsi festivalile

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ksenia Ohhapkina film "Surematu" Autor/allikas: kaader filmist/Vesilind

Torontos toimuva maineka dokfilmifestivali HotDocs kava ning sinna valiti ka kaks Eesti filmi. Maailma kino programmi (World Showcase) valiti Carlos E. Lesmes Lopese "Üht kaotust igavesti kandsin" ja The Changing Face of Europe'isse Ksenija Ohhapkina "Surematu".

"Üht kaotust igavesti kandsin" on Carlos E. Lesmes Lopese täispika dokumentaalfilmi debüüt ning HotDocsi festivalil toimub ka filmi maailmaesilinastus.

Film räägib loo ühest eesti perest, kelle elu on pea peale pööratud. Hillel on narkomaanist pojaga lähedane suhe ja ta saadab talle iga kahe nädala tagant raha. Peale riidu, mis neil telefoni teel tekib, Lauri kaob. Viimane kõne tuli kuue kuu eest ning selle teadaolev asukoht oli Bogotá, Kolumbia. Meeleheitel Hille palub Lauri õel, Eeval, Kolumbiasse sõita ning üsna pea leiab Eeva end sürreaalsest ja halastamatust Bogotá allmaailmast. Päevade kaupa megalinna tänavatel, kus Lauri tundub alati käeulatuses olevat, õpib Eeva oma venna maailma tundma. Aga kui ring hakkab koomale tõmbuma, kardab Eeva, kelle ta võib eest leida. Lootuse ja paanika segunedes võtab Eeva teekond ootamatu pöörde, mis muudab selle pingelise otsinguloo unustamatuks perekonnalooks, mis puudutab meid kõiki.

Filmi tootja on Alasti Kino, produtsent Liis Nimik, operaatorid Aivo Rannik, Giulia Ducci, Davood Mousavi ja Carlos E. Lesmes, montaažirežissöör Hendrik Mägar, helilooja Ann Reimann, helirežissöör Gabriel Solis ning film on valminud Eesti, Kolumbia ja Rootsi koostöös.

"Film sündis elulisest vajadusest," märkis produtsent Liis Nimik. "Eeva ja Hille olid pereliikme otsinguil lõplikult bürokraatiaga põrkunud ja teadvustasid, et ükski ametiasutus Eestis ega Kolumbias neid Lauri leidmisel ei aita. Viimases hädas pöördus Eeva oma ainsa Kolumbia tuttava, Eestis elava Carlose poole ning koos sündis otsus, et kui minnakse Bogotá tänavatele Laurit otsima, filmime selle protsessi üles. Lõpuks juhtunut ei osanud meist keegi ette arvata. Omal lootusrikkal kombel teeb film kummarduse kõigile peredele, kus olenemata olukorra keerukusest on olemas mingi nähtamatu side, mis peab vastu ka kõige suurematele katsumustele."

Ksenija Ohhapkina film "Surematu" esilinastus möödunud suvel Karlovy Vary filmifestivalil, kus võitis ka parima dokumentaalfilmi auhinna. Viimase kolmveerand aasta jooksul on film valitud mitmetele festivalidele ja võitnud hulgaliselt auhindu. HotDocsil osaleb "Surematu" European Film Promotioni kureeritud programmis The Changing Face of Europe, mille eesmärk on tutvustada Euroopa filme ja filmitegijaid.

"Surematu" püüab mõista, mis ahvatleb inimesi vabatahtlikult maha salgama oma isiksust ja muutuma riiklikuks ressursiks. Venemaa Kaug-Põhja tööstuslinnas filmitud "Surematu" vaatleb vene kodanike vormimist värske pilguga. Eesti-Läti koostöös sündinud dokumentaalfilmi tootja on Riho Västrik produktsioonifirmast Vesilind.

"HotDocsile valituks osutumine on juba ise erakordne sündmus, ent Eesti jaoks on see kolmas aasta järjest, mil oleme Torontos esindatud lausa kahe filmiga. Nii "Surematu" kui "Üht kaotust igavesti kandsin" on kõrgel kunstilisel tasemel teosed, mis näitavad Eesti dokumentalistika rahvusvahelist haaret," tunnustas filmitegijaid Eesti Filmi Instituudi dokumentaalfilmide ekspert Filipp Kruusvall.

HotDocs on Põhja-Ameerika mahukaim dokumentaalfilmifestival, mille kavas on üle 200 filmi ja filmivaatajate arv ületab igal aastal 200 000 piiri. Nagu teisigi kevad-suviseid filmifestivale, mõjutab koroonaviirus ka Torontos toimuvat. 30. aprillist 10. maini toimuma pidanud festival on hetkel teadmata ajaks edasi lükatud. Küll aga saavad festivalile valitud filme veebikeskkonnas näha akrediteeritud filmitööstuse esindajad, levitajad ja müügiagendid.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: