"Virago" võitis Ida-ja Kesk-Euroopa filmifestivalil GoEast eripreemia

"Virago" filmivõtted toimusid Võrumaal Haanjas ja Vastse-Roosa külas. Autor/allikas: Nafta Films

"Virago" pälvis Wiesbadenis Ida- ja Kesk-Euroopa filmide festivalil GoEst rahvusvahelise žürii eriauhinna Special Mention.

Nafta Filmsi toodetud "Virago" on režissöör-stsenarist Kerli Kirch Schneideri filmidebüüt, mis räägib musta huumori võtmes loo Virago külast. Filmi stsenaarium on inspireeritud Läti piiri ääres paiknevast Vastse-Roosa külast, kus autor ise üles kasvas.

GoEast rahvusvaheline žürii hindas filmi sõnadega: ""Virago" avaldab muljet peene huumori ja erakordse maagilisusega. Väljapaistev panus ja täiuslik näide lühifilmikunstist, mis põimib meeldejäävasse muinasloosse sügava moraali."

Režissööri sõnul keskendub film kitsamas mõttes igipõlisele sugudevahelisele konfliktile, keerates pea peale traditsioonilised soorollid. Kerli sõnul on filmi inspiratsiooniks tõestisündinud lood ja tegelikud elu-olud Vastse-Roosa külas. "Tegemist on tribüüdiga tugevatele Ida-Euroopa maanaistele, kes kannavad kolmekordset koormat – vastutades nii koduse, töise kui ka külaelu edendamise eest. Mida rohkem nende õlgadele langeb, seda tugevamaks nad saavad, kuni meestel ei olegi sellises kogukonnas enam kohta," selgitab režissöör Kerli Kirch Schneider.

Film algab eelmise sajandi alguse Virago külast, kus naised näevad vaeva raske talutööga ning mehed tegelevad peamiselt viina joomisega. Teise maailmasõja puhkedes põgenevad mehed aga hirmust armeesse värbamise ees metsa, jättes kogu küla ja talupidamised koos  raske tööga naiste õlule. Naised elavad üle sõja, hoiavad ülal majapidamist ja kasvatavad üles uue põlvkonna lapsi, kuid sellest ajast saadik ei ela külas enam ükski mees kauem, kui 40-aastaseks. Jääb mulje, et külal lasub needus, millest pole pääsu ka tänapäeval. Mõni naine näeb oma mehe elu ja tervise juures hoidmise nimel rohkem vaeva, kui mees ise.

"Virago" operaator on Mart Ratassepp E.S.C., kunstnik Kaia Tungal ja produtsent on Diana Mikita. Filmi monteerija on Marion Koppel ning helirežii ja muusika autor Ann Reimann. Virago valmimist on toetanud Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Festivalide levi teostab Eesti Lühifilmi Keskus ja kommertslevi Distribution | interfilm Berlin.

Eesti publik saab "Viragot" näha Netikino.ee, Elisa Elamuse, Telia ja Go3 voogedastusplatvormidel. "Virago" esilinastus Eestis "Värske veri: Parimate kavatsustega" lühifilmide kasseti ühe filmina.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: