Piret Viires: 2019. aasta suurim üllataja oli Peedu Saare romaan "Mailased"

Tallinna Ülikooli eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professor Piret Viires tegi kokkuvõtte Eesti proosast 2019. aastal.

Piret Viires tõi välja statistika, et 2019. aastal ilmus 130 romaani, lisaks veel umbes 12 novellikogu. "Kokku 142 proosateost," ütles ta ja tunnitas, et pole kõiki neist teostest lugenud. "Möödunud aasta Eesti proosateostest lugesin ma umbes 20 raamatut, mis teeb ca 14 protsenti kõigist ilmunud teostest."

"Üks autor, kelle peale saab kindel olla, on kindlasti Andrus Kivirähk, kes avaldas möödunud aastal romaani "Sinine sarvedega loom"," sõnas ta ja mainis, et Kivirähkis ei pea pettuma. "Kui esialgu tundub romaan hermeetiline ja ei pääse ligi, siis sündmuste käivitudes läheb romaan hästi käima ja Kivirähk hiilgab oma parimas vormis," tõdes Viires, lisades, et romaan ei ole vaid naljakas-humoristlik, vaid seal on ka sügavam teema. "Selle romaani puhul on selleks küsimus "Mis on kunsti funktsioon?", millele autor vastab ise, et üks kunsti funktsioone on mitte lasta inimestel unustada oma rahva legende ja jumalaid, mitte unustada oma rahva jõudu."

Samuti lisas Piret Viires, et Tõnu Õnnepalu on üks neist autoritest, kelle nimi on paljulubav. "Ma olen kõiki tema teoseid lugenud, nii ei saanud ma loobuda ka "Pariisi", "Aakri" ja "Lõptmatuse" lugemisest," sõnas ta ja nentis, et kahjuks hakkab autor end uues triloogias kordama. "Tema kauni stiilivooga on hea kaasa minna, kuid kahjuks see triloogia Õnnepalu õnnestumiste hulka ei kuulu."

"Paavo Matsini "Gogoli disko" oli oma hulluses interigeeriv, tema uus raamat "Kongo tango" osutus aga kahjuks krüptiliseks ja mina selle teosega kontakti ei saanudki," tõdes kirjandusspetsialist ja tõi välja, et kuna teos võitis romaanivõistluse, siis tõenäoliselt tal ikkagi on oma lugejaskond.

"Susan Luitsalu on kolumnist ja reisiraamatu "Minu Dubai" autor, üllatav oli aga see, et tema romaan "Ka naabrid nutavad" jõudis Kultuurkapitali aastapreemia nominentide hulka," ütles ta ja tõi välja, et ühelt poolt on see pretensioonitu äärelinnaelu kirjeldus, millest on edukalt kirjutanud juba Kerttu Rakke oma kahes teoses "Küpsiseparadiis 1" ja "Küpsiseparadiis 2". "Teiselt poolt on Luitsalu tegelased õnnestunud, kellest näiteks vanaproua Maire on väga võluv."

2019. aasta suurimaks üllatajaks oli Piret Viirese jaoks Peedu Saare romaan "Mailased", mis samuti jõudis Kultuurkapitali kirjanduspreemia nominentide hulka. "Romaan on ootamatult kaasahaarav, stiililiselt ühtlane, romanstilisus-sentimentaalsus ei hakka vastu," mainis ta ja tõdes, et tegu on väga tartuliku raamatuga. "Seal toimub kulgemine, kõrtsid ja õhustik, kõik on tartulikult rahulikult kirja pandud."

"Mudlumi "Poola poisid" on osutunud kõige pärjatumaks eelmise aasta romaaniks," selgitas Viires ja lisas, et teos pälvis nii Kultuurkapitali proosapreemia kui ka Euroopa Liidu kirjandusauhinna. "Tegemist on mastaapse teosega, mis on kirjutatud Mudlumile omases detailidele keskenduvas stiilis."

Vaata täispikka videot:

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: