Urmas Pedaniku kuues isikunäitus kõneleb tehisliku ja loodusliku konfliktist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Urmas Pedanik "Üleminekud"

17. juulil avatakse linnagaleriis maalikunstnik Urmas Pedaniku kuues isikunäitus. "Üleminekud" kõneleb tehisliku ja loodusliku konfliktist ning annab tunnistust, et meid ümbritseva ilu jõud pole kaugeltki kadunud. Näituse kuraator on Tamara Luuk.

Kuraatori sõnul teatakse Urmas Pedanikku valdavalt elektroonikamaailma kujutavate maalide järgi, millega ta ennast 1970. aastatel Eesti kunsti ajalukku kirjutas. "Need tõid Eestisse enneolematult puhtalt uue, autoriisiksust kustutava fotorealistliku kaamerapilgu, muutudes maamärgiks nii meie kunstiajaloos kui ka Pedaniku enda loomingus," sõnas Luuk.

Pedaniku esimene isikunäitus toimus aastal 1981 ja teine pärast pikka pausi alles aastal 2010 linnagaleriis. Analoogtehnoloogia kunstniku piltidel asendus digitaalsega, pildikujutise loomiseks kasutatud käelised oskused asendusid arvutitöötlusega.

"Üleminekutes" areneb endasse suletud elektroonilistest vidinatest täidetud maaliruum looduse ja tehnikamaailma konfliktist lahtirulluvaks looks. Anonüümne tehniline masinavärk tungib ähvardava armeena roostikku, järvepinnale, taevasse ja mägede vahele, kuni kunstnik valib poole ja … lõpetab näituse realistliku, segajatest puhta joaga. Selle vesi langeb võimsalt ja lihtsalt foto alusel arvutis töödeldud pildis, mille motiiv on peaaegu romantiline.

Väljapanekuga kaasneb kunstniku tööd dokumenteeriv kolmas kataloog, mille teksti on kirjutanud Tamara Luuk.

Urmas Pedanik on sündinud 1949. aastal Pärnus. Õppis 1974–1980 ERKI-s tööstuskunsti. Vabariiklikel ülevaatenäitustel on Pedanik osalenud alates 1972. aastast. Eelmisel aastal autasustati Urmas Pedanikku Konrad Mäe preemia ja medaliga. Kunstniku töödest on ilmunud kaks kataloogi: aastal 2011 seoses isikunäitusega Hobusepea galeriis, teksti autor Kädi Talvoja ja aastal 2018 seoses isikunäitusega Draakoni galeriis, teksti autor Andreas Trossek.

Urmas Pedaniku "Üleminekud" Tallinna Linnagaleriis 18. juulist 6. septembrini.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: