Alustab regilaulu taskuhääling

Regilaulu taskuhäälingu salvestus.
Regilaulu taskuhäälingu salvestus. Autor/allikas: Aron Urb

Ilmub esimene hooaeg Eesti Pärimusmuusika Keskuse projektist "Regilaulu podcast". Podcasti ehk taskuhäälinguga soovitakse pakkuda kuulajaile ning lauljaile Eesti iidseid regilaule, juhtida tähelepanu laulude kütkestavale poeesiale ja kõlale ning muuta regivärsid kättesaadavaks.

"Regilaulu Podcastid" alustab kümne regilaulu ja lauljaga Eesti eri paigust ning ajastuist. Kõik laulud on tihedates sidemetes oma lauljatega, igal laulul ja lauljal on oma lugu, mille tähenduse aitas sõnastada ja salve lugeda kirjanik Indrek Koff.

Esimesel hooajal esitavad regilaule Peeter Volkonski, Liisi Koikson, Meelika Hainsoo, Lauri Õunapuu, Timo Kalmu, Ando Kiviberg, Kaido Kama, Priit Pedajas, Celia Roose ning Mari Kalkun. Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhi Tarmo Noormaa sõnul on regilaul eesti kultuuri tüvitekst.

"Regilaulu on kätketud meie rahva tuhandete aastate vältel korjunud ellujäämisstrateegia ja maailma mõistes eriline kunstiline omapära. Seepärast väärib igal juhul regilaul laiemat kasutamist," rääkis Noormaa.

Kõik kümme saadet on üles ehitatud mii, et esimeses pooles kõlab laul ning teises osas mõtestab Indrek Koff kuuldud regilaulu lahti, aidates suhestuda tänapäeval ehk vanapärasena tunduva laulutekstiga.

"Ajapikku on nii keel kui väljenduslaad muutunud ja laulude iva vajab pisut lahti seletamist. Siin avaldubki Indrek Koffi roll," ütles Noormaa.

Regilaulu veebiraadiokava sünni juures on nõuga abiks olnud taskuhäälingute kunstilise juhina üks eestlaulja Lauri Õunapuu, ning Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi teadur ja ERA helikogude haldaja Janika Oras, kes aitas korrigeerida laulutekste ja leida arhiiviviited algallikatele.

"Regilaulu podcast" on huvilistele kuulamiseks Spotifys, Soundcloudis ning ITunes-is. Samuti viljandifolk.ee lehel.

Regilaule taskuhäälingu osalejatelt saab elavas esituses kuulda 8. augustil Viljandis Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva kontserdil, kus muuhulgas kannavad Metsatöll ning Eesti Rahvusmeeskoor ette Tormise suurteose "Raua needmine" ning eelmainitute kõrval esineb ka Tormis Quartet. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: