Elektriteatri filmiprogramm toob kokku Georg Otsa ja Toshirō Mifune

Georg Ots filmis
Georg Ots filmis "Mister X". Autor/allikas: kaader filmist

Tartu Elektriteater toob kinopublikuni 31. augustist 6. septembrini filmiprogrammi "Mister X & samurai", mis tähistab 100 aasta möödumist laulja Georg Otsa ja näitleja Toshirō Mifune sünnist.

1920. aasta kevadel 21. märtsil tuli Petrogradis, Nõukogude Venemaal ilmale Georg Ots ja 1. aprillil sündis Qingdaos, Hiinas Toshirō Mifune. 100 aasta möödumise puhul mõlema sünnist toob Tartu Elektriteater ekraanile valitud linatööd mõlema mehe loometeelt.

Kuraator Siim Angerpikki sõnul sobib Otsa ja Mifune ühisesse programmi panna, kuna mõlemad mehed sündisid kodumaast eemal ning nende saatuse kujunemisel mängis olulist rolli Teine maailmasõda, mis viis mehed juhuse kaudu kunstide juurde.

Georg Ots (paremal) filmis "Kolme katku vahel". Autor/allikas: kaader filmist

Georg Ots (1920–1975) sündis Petrogradis ja õppis pärast Tallinna Prantsuse Lütseumi lõpetamist Tondi sõjakoolis ning teenis lühikest aega Eesti merejõududes. Ta jõudis astuda Tallinna polütehnilisse Instituuti, et saada inseneriks. Õpingutele tegi aga lõpu Teise maailmasõja algus ning Punaarmeesse värbamine. Noormees avastas end muusikuna sõjapäevil Jaroslavlis. Sõja järel algasid õpingud Tallinna konservatooriumis. Pärast kooli lõpetamist sai Georg Otsast Estonia teatri solist. Muusikalavade kõrval jõudis ta üles astuda ka kinolinal.

Toshirō Mifune sündis Jaapani misjonäride pojana Hiinas ning jõudis kodumaale 21-aastaselt, kui ta värvati 1939. aastal keiserlikku sõjaväkke ning kus ta teenis Teise maailmasõja ajal aerofotograafia üksuses. Kui sõbrad saatsid ta foto ja avalduse Toho stuudio nn uute nägude talendikonkursile, osales ta proovivõtetel ning osutus üheks valituks enam kui 4000 kandidaadi seast. Mees, kes ei soovinud saada näitlejaks, mängis kokku 126 filmis ja temast sai rahvusvaheliselt tuntuim Jaapani filminäitleja.

Toshirō Mifune (vasakul) filmis "Rashomon". Autor/allikas: pressimaterjalid

Georg Otsa filmirollide nimekiri ei ole pikk, ent sisaldab siiski üht-teist tähelepanuväärset, nagu propagandafilm "Valgus koordis" (1951), mis oli ühtlasi Eesti esimene värvifilm, operettfilm "Mister X" (1958), mis tegi Georg Otsa tuntuks üle kogu Nõukogude Liidu, ja Virve Aruoja 1970. aastal valminud film Jaan Krossi suurteose "Kolme katku vahel" põhjal, kus Ots astus üles peaosas. Ooperilavastaja Dmitri Bertman on öelnud, et "Iga nõukogude ajal elanud inimese jaoks on Georg Ots veetleva näitleja võrdkuju, kellesse armusid kõik pealtvaatajad, kohe ja igaveseks."

Toshirō Mifune koostööst režissöör Akira Kurosawaga sündis ühtekokku 16 teost. Kurosawa pikaaegse assistendi Teruyo Nogami sõnul poleks ilma Mifuneta paljud Kurosawa filmid teoks saanudki. "Ämblikuvõrguloss" viib klassikalise Euroopa tragöödia (Shakespeare'i "Macbeth") kokku no-teatri elementidega, mis on Shakespeare'i ekraniseering, aga samal ajal ka samuraifilm. "Rashomon" avas pärast Veneetsia filmifestivalil võitmist tee läände ka teistele Jaapani filmitegijatele ning Aasia kinokunstile laiemalt. 1971. aastal esimese Bondi režissööri tehtud vestern "Punane päike" pärineb aga ajast, mil samuraifilmide populaarsus oli oma lae saavutanud ning ka lääne kommertsfilmid püüdsid jaapani sõdalasi enda toodangusse lõimida. Filmides näeb Mifune kehastuses kolme erinevat samuraikultuuri esindajat – klannipealikku, teeröövlit ning ihukaitsjat.

Toshirō Mifune (paremal) filmis "Punane päike". Autor/allikas: pressimaterjalid

Kõik retrospektiivi "Mister X & samurai" kuuluvad filmid linastuvad Tartu Elektriteatris eestikeelsete subtiitritega. Kinolinastused toimuvad Elektriteatris aadressil Jakobi 1, Tartu. Kino asub 160-aastases TÜ endises kirikus (aadressil Jakobi 1).

Filmid olid esialgu planeeritud linastuma märtsi lõpus täpselt peategelaste sünniaastapäeva ajal, kuid riikliku eriolukorra tõttu lükkus see edasi.

"Mister X ja samurai" filmiprogrammi ajakava:

Esmaspäeval, 31. augustil
kell 18.30 "Mister X" (1958)

Kolmapäeval, 2. septembril
kell 18.00 "Valgus Koordis" (1951)
kell 21.00 "Rashomon" (1950)

Reedel, 4. septembril
kell 18.30 "Kolme katku vahel" (1970)
kell 21.00 "Punane päike" (1971)

Pühapäeval, 6. septembril
kell 17.00 "Ämblikuvõrguloss" (1957), millele järgneb Mihhail Lotmani loeng

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: