Filmiprogramm "Mister X ja samurai" otsib ühisosa Georg Otsa ja Toshiro Mifune vahel

Foto: Kaader filmist

Tartu Elektriteatris algas 31. augustil filmiprogramm "Mister X ja samurai", mis tähistab 100 aasta möödumist laulja Georg Otsa ja Jaapani filminäitleja Toshirō Mifune sünnist. Retrospektiiv, mis algselt pidi linastuma juba märtsis, toob kokku kahe üksteisest kauge, ent sarnaste eluteede ja ekraanivõluga mehe linatööd.

1920. aasta 21. märtsil sündis Venemaal Petrogradis Georg Ots. Kümme päeva hiljem tuli Hiinas ilmale Toshiro Mifune. Mõlema mehe saatuseks oli saada miljonite fännide poolt jumaldatud artistiks, kes andsid näo nii kehastatud tegelastele kui ka oma ajastule laiemalt. Kuigi neid eraldas ligi 6000 kilomeetrit, tõi Elektriteater nad ühisesse programmi just sarnaste saatuse keerdkäikude tõttu.

Programmi kuraator Siim Angerpikk ütles ERR-ile, et võib-olla kõige olulisem moment on teine maailmasõda, mis sekkus nii Otsa kui Mifune ellu väga õrnal kujunemisajal. "Kumbki neist ei pääsenud sellest sõjast ja mõlemad pidid pärast seda keerulist aega hakkama endale elus kohta leidma."

Algselt inseneriõpinguid alustanud Georg Ots leidis oma muusikusoone just sõjapäevil Jaroslavis. Keiserlikus sõjaväes töötanud Mifune sattus filmimaailma tänu sõpradele, kes saatsid mehe foto talendikonkursile. Mees, kes ei soovinud saada näitlejaks, mängis kokku 126 filmis ja temast sai rahvusvaheliselt tuntuim Jaapani filminäitleja.

Tartu ülikooli Aasia keskuse Jaapani koordinaator Eva Liias selgitas, et Mifune on tuntud eelkõige läbi samuraifilmide. "Ma arvan, et samuraifilmide kaudu on ta viinud Jaapani laia maailma," sõnas ta ja lisas, et ühelt poolt on samuraid selline eksootiline pilt, kuid teisalt peegeldavad nad ka teatud mõtteviise, mis on osaliselt Jaapanis ka tänapäeval nähtavad.

Tartus näeb selle nädala jooksul Otsa ja Mifune linatööde seast kuut filmi. Avapäeval on ekraanil Georg Ots traagilisevõitu tsirkusekangelasena filmis "Mister X". Samuti saab näha Otsa Eesti esimeses värvifilmis "valgus koordis" ning kroonik Russovina filmis "Kolme katku vahel". Programmi kuraator Siim Angerpikk selgitas, et Toshiro Mifune astub kõigis kolmes filmis üles enam-vähem samurailiku tegelasena. "Esimeses on ta tegelikult teeröövel, teises filmis "Ämblikuvõrgu loss" näeb teda väepealikuna ja kolmandas filmis on ta jälle samurai, kes seekord seikleb kauges metsikus läänes."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: