Tartuff avalikustas festivali programmi, publiku ette jõuab 17 linateost

"Tšempionid" ("Campeones") Autor/allikas: Kaader filmist

Tartu Raekoja platsil ja Athena keskuses toimub 10. kuni 15. augustini Tartu armastusfilmide festival, mille raames jõuab publiku ette 17 linateost. Kümme filmi jõuavad esimest korda Tartuffi ajaloos vaatajate ette ka virtuaalselt, veebiplatvormi Elisa Stage vahendusel.

Norra režissööride Katja Høgseti, Margreth Olini ja Espen Wallini linateos "Autoportree" ("Selvportrett") räägib anoreksiat põdevast fotograafist Lene Marie Fossenist, kes jäädvustab oma ühtaegu šokeerivatel ja ilusatel piltidel võitlust selle hirmutava haigusega.

Iisraeli lavastajate Tal Graniti ja Sharon Maymoni draamakomöödias "Täiuslik" ("HaNeshef") otsustavad kolm Jeruusalemma teismelist müüa oma neeru, et maksta operatsiooni eest, mis muudaks nende keha täiuslikuks, vähemalt nende enda arvates. Kui teised piirduvad unistusega lopsakamast rinnapartiist, siis transsoolisele Edenile tähendab see midagi hoopis olulisemat. Film võitis kolm Ophiri auhinda, mida nimetatakse ka Iisraeli Oscariteks.

Lõuna-Korea režissööri Bora Kimi draamafilmis "Hüvasti!" ("Beol-sae") otsib 14-aastane üksildane Seouli tüdruk Eun-hee kogu hingest mõistmist, millest ta on ilma jäetud nii kodus kui koolis. Tegu on tänavuse festivali tunnustatuima linateosega, mis on võitnud ligemale 30 auhinda, sh Berliini festivali parima noortefilmi ja Tribeca festivali parima välisfilmi preemia.

"Skeemitajad" ("Schemers") on kultusfilmi "Trainspotting" atmosfääriga komöödia, mille režissöör on tuntud muusikaprodutsent Dave McLean – mees, kes tutvustas brittidele mitmeid Ameerika tõusvaid grunge-ansambleid eesotsas Nirvanaga. Film põhineb tema enda lool, mis algab 1979. aastal, kui Dave otsustab koos oma sõpradega siseneda muusikaärisse.

Hispaania režissööri Javier Fesseri filmis "Tšempionid" ("Campeones") saadetakse professionaalne korvpallitreener purjuspäi autojuhtimise eest ühiskondlikult kasulikule tööle – treenima vaimupuudega inimesi. Tähelepanuväärne on, et tõsielulises linateoses mängivad puudega inimesed ise. Linateos võitis aasta parima Hispaania filmi auhinna ja see esindas Hispaaniat ka võõrkeelsete filmide Oscari konkurentsis.

Esimest korda jõuab Tartuffil ekraanile Iraani filmikunst, Massoud Bakhshi melodraama "Yalda, andestuse öö" ("Yalda"). 22-aastane Maryam tapab kogemata oma abikaasa, 65-aastase Nasseri. Ainus, kes teda surmanuhtlusest päästa saab, on Nasseri 37-aastane tütar Mona – selleks peab ta šariaadi seaduse järgi Maryamile andestama. Film võitis tänavusel Sundance´i festivalil maailmafilmi võistlusprogrammi peaauhinna.

Türgi päritolu Itaalia režissööri Ferzan Özpeteki draamakomöödias "Õnnejumalanna" ("La dea fortuna") tuleb juba 15 aastat koos elanud Alessandrol ja Arturol hoolitseda ootamatult oma sõbranna Annamaria laste eest, mis paneb nende niigi sassis suhte viimsele proovile.

Noore Vene režissööri Aleksandr Gortšilini draamafilm "Hape" ("Kislota") räägib äsja 20. eluaasta piiri ületanud vene noorte tühjusetundest ühiskonnas, mis on hüljanud oma alustalad. Linateos esilinastus Berliini filmifestivalil.

Dokumentaalfilmide programmis jõuab vaatajate ette veel Rumeenia režissööri Radu Ciorniciuci auhinnatud "Acasă, mu kodu" ("Acasă"). 9-lapseline romade perekond on elanud 20 aastat poolmetsikult Bukaresti äärelinnas asuvas hiiglaslikus Văcărești deltas, kuni on sunnitud kolima sotsiaalkorterisse ja kohanema uute reeglitega.

Lastele mõeldes on Tartuff arhiivist üles otsinud ka Eesti lastemängufilmi, Lembit Ulfsaki lavastatud kriminaalse seiklusloo "Lammas all paremas nurgas", milles avastatakse kadunuks peetud maali saladust. Seansile on oodata ka filmi peaosatäitjat Margus Alverit. Samuti sobib kogu perele vaatamiseks Austraalia režissööri Shawn Seeti "Tormipoiss" ("Storm Boy").

Juba varem kuulutas Tartuff välja avafilmi, Brasiilia troopilise melodraama "Nähtamatu elu" ("A Vida Invisível", rež: Karim Aïnouz) ja ahistamist käsitleva seitsme Soome naislavastaja draama "Harjumuse jõud" ("Tottumiskysymys"), samuti kunstiprogrammi linateosed: Kanada-Iiri biograafilise draama "Maudie" (rež: "Aisling Walsh"), Suurbitannia draama "Viimane portree" ("Final Portrait", rež: Stanley Tucci), Prantsuse dokumentaalfilmi "Tagaotsitav: Banksy!" ("Banksy Most Wanted", rež-id: Aurélia Rouvier ja Seamus Haley) ja USA dokumentaalfilmi "Marcel Duchamp ja võimalikkuse kunst" ("Marcel Duchamp: Art of the Possible", rež: Matthew Taylor).

Sissepääs kõigile Tartus toimuvatele linastustele on tasuta, virtuaalse Tartuffi seanssidele tuleb aga osta pilet.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: