Muinsuskaitsepäevaks valmib näitus monumentaal-dekoratiivkunstist nõukogude Eestis

Kalevi spordihall.
Kalevi spordihall. Autor/allikas: muinsuskaitseamet

Septembris toimuvateks muinsuskaitsepäevadeks katusteemaga "Peidus pärand" koostavad kuraatorid Anu Soojärv ja Gregor Taul näitust monumentaal-dekoratiivkunstist nõukogude Eestis. Näitusele tuleb ligi 60 erinevates tehnikates valmistatud teost üle terve Eesti.

Näituse eesmärk on tuua publiku ette valik Eesti monumentaalkunstist ja põhiosas on näitus virtuaalne ja avaneb külastamiseks augusti lõpus muinsuskaitsepäevade kodulehel.

Näituse kuraatori Gregor Tauli sõnul on monumentaal-dekoratiivkunsti varasemalt küll põgusalt uuritud, kuid teenimatult jäänud senini põhjalikuma tähelepanuta.

"Kuigi avalikus ruumis, siis sulanduvad monumentaalkunstiteosed sageli meie igapäevaste radade ja argitoimetuste fooni. Samas on suur hulk neist kunstiliselt kõrgel tasemel, väärivad tähelepanu ning neil on suur potentsiaal jätkuvalt meie avalikku ruumi elavdada." 

Mõiste "monumentaal-dekoratiivkunst" all peetakse silmas peamiselt dekoratiivset rolli täitvaid avaliku ruumi elavdamiseks loodud töid, mis ei välista aga kunstiväärtust. Näituse teine kuraator Anu Soojärv tõstis siinse monumentaalkunsti väljapaistvate näidetena esile Eeva-Aet Jänese ruumikogemust pakkuvat sgrafiitot Põdrangu sovhoosi peahoones ja Enn Põldroosi gobelääni Linnahallis. 

Näituse koostamisega sai alguse suuremahuline teoste kaardistamine, täiendava info ja lugude kogumine, millega kuraatorid plaanivad jätkata ka pärast näituse valmimist. Kuigi kaardistamisega alustati maikuus, siis mitmest piirkonnast -- näiteks Läänemaalt ning Põlva linnast -- ei ole kuraatoriteni senini jõudnud infot seal säilinud ühegi teoste osas.

Soovist luua näitusega valdkonnast ülevaade on valitud teosed jagatud enamkasutatud tehnikatest tulenevalt  viide gruppi -- monument, monumentaalmaal, keraamika, vitraaž ja metallkompositsioon. Igast maakonnast on näitusele valitud orienteerivalt neli teost, kokku ligi 60 monumentaalkunstiteost üle Eesti. Näituse jaoks koostatakse iga teose kohta lühike tutvustav tekst, lisaks tänapäevastele fotodele proovitakse tööde kohta leida ka ajalooliseid fotosid.

Näitus avaneb 29. augustil muinsuskaitsepäevade kodulehel ning füüsilise hüpiknäitusena 8. septembril Tallinna ülikooli akadeemilise raamatukogu ees. Fotosid näitusele tulevatest objektidest lisab muinsuskaitseamet jooksvalt muinsuskaitsepäevade Facebooki leheküljele.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: