Estonias esietendub ballett Päikesekuningast

Esietendub Teet Kase uus ballett
Esietendub Teet Kase uus ballett "Louis XIV - kuningas Päike" Autor/allikas: Jack Devant

19. novembril esietendub rahvusooperis Estonia Teet Kase ballett "Louis XIV – kuningas Päike".

Ballett põhineb Timo Steineri ja Sander Möldri originaalmuusikal ning Tõnu Õnnepalu libretol.

Teet Kase sõnul oli tal mõte luua kuningas Louis XIV-st ballett juba aastaid. "Louis oli suur balletiaustaja, kes tantsis ise üle üheksakümne rolli enam kui neljakümnes balletis, mille Moliére talle kunagi kirjutas. Ühisloomena sündis uus esinemisvorm, niinimetatud ballet comedie, kus laval on koos nii tekst kui ka tants ja muusika."

Ballett polnud aga Louis' jaoks mitte ainult esinemisvorm, vaid see oli ka võimu haldamise süsteem. Keha kõige paremaks kontrollimiseks oli tol ajal just balletitreening, millest sai ühtlasi Louis' õukonna kontrollimehhanism, mida ta ise pearolli tantsides juhtis. Louis XIV juhtmõtteks oli: "Riik – see olen mina!" (l'Etat, c'est moi!).

Louis sündis segastel aegadel, mil kuningavõim oli ohus. Troonile saanuna pani ta aluse absoluutsele võimule ja tantsust sai tema hiilguse ning võimu üks parimaid väljendusi.

"Riik on teater. Võim on teater. Aga teater on kaduv kunst, etendus peab algama iga päev uuesti, nii nagu tõuseb päike, et koidaks uus päev. Seepärast andsid õukondlased Louis'le nime Roi-Soleil, kuningas Päike," on Tõnu Õnnepalu öelnud.

Dekoratsioonid on loonud Ülar Mark, kostüümid Kristian Steinberg. Muusikajuht on Arvo Volmer.

Nimiosas astuvad üles William Newton, Ali Urata või Andrea Fabbri.

"Louis XIV – kuningas Päike" esietendub rahvusooper Estonias reedel, 19. novembril kell 19.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: