Pildid: Vabaduse galeriis avati Piia Ruberi näitus "Vahe lähedus"

Esmaspäeval avati Tallinnas Vabaduse galeriis Piia Ruberi näitus "Vahe lähedus".

"Vahe lähedus" koosneb 12 fotost ja kahest videost – "Sündmuste horisont I" ja "Sündmuste horisont II", kõik teosed on valminud 2022. aastal.

"Mõni kontakt, hetk, sarnaneb osalt sellele, mida musta augu kohta teatakse – kui aeg ja ruum kaotavad füüsikalises tähenduses mõtte, põhjus-tagajärg printsiip ei päde enam, informatsioon, mis on sees, ei ole sama väljas," kirjutab Piia Ruber näituse saatetekstis.

"Mõned olemise hetked on sedavõrd erilised, et annavad aimu sündmuste horisondil viibimisest. Neil hetkil oled maailma ja enese suhtes ideaalselt paigas, kohal, ja samal ajal kihutad tohutu kiirusega kuhugi ja osaled loos, mille lõppu ei tea. Vaatad korraga sisse ja välja, koged samal ajal seest- ja väljastvaadet. Hetked korraga tõmbavad ja annavad välja, punguvad ja pressivad. Reaalsus jaguneb kaheks, seesolija ja väljastvaatleja omaks," lisas ta.

Piia Ruber alustas kunstiõpinguid Eesti kunsti­akadeemias metallikunsti osakonnas, kuid vahetas eriala ja lõpetas kunstiakadeemia graafikuna. Ta tuli Eesti kunsti 1990. aastate keskel Eesti kunstiakadeemia tollaste fotoõppejõudude Eve ja Peeter Linnapi ümber koondunud üliõpilaste rühmituses, mis on kunstiajalukku läinud Faculty of Taste'i või sellega haakunud [mobil:] galeriina. 1997. aastast peale töötab Piia Ruber kultuurilehe Sirp fotograafi ja kujundajana.

"Vahe lähedus" on Piia Ruberi teine näitus Vabaduse galeriis: esimene, "Naasmiste vahel" oli 2017. aasta sügisel, 2018. aasta kevadsuvel oli selle mõtteline jätk Viimsi Jaakobi kirikus. 2020. aastal oli Ruberi näitus "Sein" väljas Jaani kiriku galeriis.

Näitus "Vahe lähedus" jääb Vabaduse galeriis avatuks kuni 14. septembrini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: