Pildid: Pärnus avati Ukraina naivisti Vadõm Ištšenko näitus

Pärnu Uue Kunsti Muusuemis avati 22. septembril ukraina naivisti Vadõm Ištšenko näitus "Kõndisin aias mööda rohelist rohtu". Kunstniku maalid ja puuskulptuurid poetiseerivad Ukraina külaelu igapäeva, iidseid kombeid ja müüte.

1970. aastal Harkivi oblastis Lozovas sündinud mees elab praegu Gorišni Plavni linnas Poltava oblastis. Seal lõpetas ta keskkooli ning sai mäe- ja metallurgiatehnikumi diplomi. Kuna ta aga alates varasest lapsepõlvest tundis huvi puunikerdamise vastu, asus ta kunstiga leiba teenima juba 1988. aastal. Tal oli õnn õppida kuulsa rahvakunstimeistri ja maalikunstniku Leonid Tsarhorodski töökojas.

Ukrainas on ta tuntudki rohkem meisterliku puunikerdaja kui maalijana. Vadõm on Ukrainat esindanud mitmetel rahvakunstinäitustel Euroopas. 2019. aastal saavutas ta näiteks Roomas toimunud konkursil "Aurelia Medusa" teise koha skulptuuriga "Pink". Märkimisväärsema tööna telliti temalt Gorišni Plavni linna Kolme Pühaku kiriku ikonostaas. Ta töötas selle kallal aastail 2011–2016 alates kujundusest kuni nikerdatud teostuseni.

Vadõmi puunikerdused kannavad rahvakunsti vaimu, on tehtud vanu töövõtteid järgides, kuid temaatiliselt põimuvad nendes minevik ja nüüdisaeg. Sama võib öelda tema maaliloomingu kohta. Oma maalidel kujutab ta rahvalikult lihtsal moel inimeste elu ning tema kunsti põhiülesanne on rahvatarkuse sügav mõistmine ja selle ühendamine modernsusega.

Näitus jääb avatuks kuni 15. oktoobrini 2023.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: