Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti parima näituse korraldaja: jätkasime Lennart Meri poolelijäänud tööd

Foto: Jüri Lõun

Muuseuminõukogu tunnistas 2014. aasta parimaks näituseks Rannarahva muuseumi "Hõbevalgeim. Rävala hiilgeaeg". Parima püsiekspositsiooni auhinna sai SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide "Olen alati siin. Ilon".

Rannarahva muuseumi juhataja Riina Aasma rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et tänu headele sõpradele ei olnudki näitust nii raske kokku panna.

Lennart Meri 85. sünniaastapäevaks valminud näitus "Hõbevalgeim. Rävala hiilgeaeg" näitas esmakordselt meie esivanemate kõige kuulsusrikkamat ajajärku – 11. sajandi teist poolt ehk hilise rauaaja algusaega.

"Seda ei ole varem käsitletud, sest see maapõu on viimastel aegadel välja andnud nii palju uut informatsiooni, et sellest lihtsalt ei ole teatud varem rääkida. Meie jätkasime siin tegelikult seda tööd, kus Lennart Meri jäi omal ajal pooleli," rääkis Aasma.

Aasma selgitas, et seda mitte seetõttu, et Meri sellest midagi ei oleks teadnud, vaid ta ei saanudki toona teada. "Arheoloogid on palju põnevat maapõuest avastanud," kinnitas ta.

Täna Rakvere spordihallis toimunud muuseumide auhinnagalal anti erinevates kategooriates kümme auhinda ja viis eripreemiat.

Auhinnad andis üle kultuuriminister Urve Tiidus. Parimad näituseprojektid sõelus välja muuseuminõukogu näitusekomisjon.

Komisjoni esimees Andres Toode sõnas, et auhinnatud näitused paistavad silma oma läbimõelduse ja kujundusliku terviklikkusega.

"Parima näituse eest suure Muuseumiroti auhinna saanud Rannarahva muuseumi väljapanek ühendab endas kõik olulised tahud, mis ühe hea muuseuminäitusega kaasas käivad. See käsitleb põnevat ja seni suuremas mahus eksponeerimata ajalooperioodi, haakub muuseumi üldise tegevuspaiga ja -suundadega, on väga hästi kujundatud ning kasutab nutikalt interaktiivseid lahendusi," kommenteeris ta.

Rannarahva muuseumi näitus "Hõbevalgeim. Rävala hiilgeaeg", mille loomisse panustasid Riina Aasma, Kadi Karine, Külvi Kuusk, Maivi Kärginen, Mauri Kiudsoo, Mart Meri ja Jüri Lõun, valmis Lennart Meri 85. sünniaastapäevaks. See tutvustab Eestis esmakordselt muistse Rävala maakonna näite varal meie esivanemate kõige kuulsusrikkamat ajajärku – 11. sajandi teist poolt ehk hilise rauaaja algusaega. Näitus on Rannarahva muuseumis jätkuvalt avatud.

Parimat püsinäitust saab uudistada Iloni Imedemaal Haapsalus, kus 2014. aastal valmis ekspositsioon "Olen alati siin. Ilon" Ilon Wiklandi elust ja tööst. Selle kuraator ja kujundaja on Tea Tammelaan, tekstide autor Krista Kumberg, graafilise kujunduse tegi Katrin Kaev ning konsulteeris Ilon Wikland.

Näitusekomisjoni eripreemiad

Eesti muuseuminõukogu näitusekomisjon otsustas anda välja ka kolm eripreemiat. Uudse lähenemise eest näitusele kui osalusprojektile tunnustati Eesti Rahva Muuseumi näitust "#niisamalinnas", mille autoriteks on Ehti Järv, Kadri Kallast ja Pille Runnel.

Eripreemia parimal moel sisu toetava kujunduse eest pälvis Tartu Ülikooli muuseumi näitus "PEA ASI: maailm õlgadel", autoriteks Andres Labi, Janno Roos ja Tuuli Aule.

Kolmanda eripreemia sai Eesti loodusmuuseumi "Avastuste ruum" – Ly Vetiku eestvõttel loodud püsinäitus, mis töötab eri vanuses laste jaoks parimal moel.

Lisaks näitusetegevusele tunnustati aastaauhindade galal muuseumide tööd kogudega, konserveerimistegevusi, haridusprogramme, teadustrükiste väljaandmist ja -ürituste korraldamist, muinsuskaitsega seotud tegevusi, samuti turundustööd ja muuseumi arendamist.

Oma eripreemiad panid välja veel Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja muinsuskaitseamet.

Iga kategooria võitjale on rahaline auhind 1300 eurot, mille eest võib osaleda kas "The Best in Heritage" konverentsil Dubrovnikus, Euroopa muuseumifoorumi aastakonverentsil või õppereisil Euroopa aasta muuseumi tiitli võitnud muuseumisse.

Kõik võitjad saavad endale pisikesed, skulptor Tiiu Kirsipuu loodud Muuseumiroti kujud. Rändauhinnana jäävad ringlema suured Muuseumirotid näituse ja püsinäituse auhinna võitjale.

Toimetaja: Madis Järvekülg, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: