Kunstiteadlane: "Must ruut" on hea, sest see on tõlgendamatu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Sel aastal möödub 100 Venemaa kunstniku Kazimir Malevitši sünnist, kes on maalinud legendaarse töö "Must ruut", mis on tekitanud oma eksistentsi jooksul palju vastakaid arvamusi.

Kunstiteadlane Eha Komissarov tõdes "Ringvaates", et ka kunstiteadlased ei olnud alguses maalist vaimustuses. "Kriitikas tehti juba mitmeid selliseid paikapidavaid nähtusi, mis lubas oletada, et see on äärmiselt vastik töö, aga ta mõjub nagu ikoon," tõdes ta ning lisas, et maailma futuristid said töö näol endale ikooni, mille ümber koonduda.

Ka kunstnik ise rääkis teose kohta vastukäivaid lugusid. "Malevitš ise kirjutas hiljem viis raamatut sellest samast "Mustast ruudust", aga ta ise ei jõudnud sugugi rohkema selguseni kui iga järgmine raamat," rääkis Komissarov.

Komissarovi arvates on tegemist hea kunstiteosega, sest see on tõlgendamatu. "Ta viib su mõtted niivõrd vastukäivatele asjadele, mida on võimatu kasutada tõestusprotsessis, ta on niivõrd rikas igasugustes tähistes," kommenteeris kunstiteadlane. Inimest ei ärrita miski rohkem kui see, et ta ees on midagi, mida ta ei oska seletada.

"Kõige levinum seletus on see, et nii "Must ruut" kui "Valge ruut valgel" teevad lõpu klassikalisele, lõpetavad igasugused suhted klassikalise esteetikaga ja nad tähistavad kõige radikaalsemat kunsti revolutsiooni, mis senini on olnud," ütles Komissarov.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: