Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Elu kui poliitiline fantaasiaromaan

Timothy Snyder
Timothy Snyder Autor/allikas: Timothy Snyder

Uus raamat

Timothy Snyder
"Punane prints. Ühe Habsburgide soost ertshertsogi salajased elud"
Inglise keelest tõlkinud Aldo Randmaa
Varrak

 

Küllap piirduvad keskmise raamatusõbrast eestlase teadmised Habsburgide dünastiast sellel, mille pani kirja pehmete kätega lõbus joomar ja tuline tšehhi patrioot Jaroslav Hašek on suurepärases "Švejkis". Habsburgidega oli aga lugu sedasi, et neil õnnestus valitseda riiki, mis ulatus Ukraina mägedest Aadria mereni ja sisaldas umbes tosinat rahvast tubli 600 aastat ja isegi enne Esimest Maailmasõda näis, et lõppu pole paista. Ükski Euroopa dünastia ei ole valitsenud nii kaua kui Habsburgid.

Nende 600 aasta sisse mahtus mõistagi kümneid ja sadu Habsburgide soost ülimalt värvikaid tegelasi, kelle reaalne elu oli kirevam, kui mistahes fantaasiakirjanik seda ette kujutada suudab.

Punane prints Wilhelm von Habsburg kandis elu jooksul nii Habsburgide ertshertsogi kuninglikke sümboleid, Prantsuse pagulase lihtsat ülikonda, Kuldvillaku ketti kui vahel ka kleiti. Käsitles ühtviisi osavalt saabli, püstolit, tüüri ja golfikeppe ning oli "naistega vahekorras hädavajaduse ja meestega naudingu pärast". Rääkis vabalt viite keelt. Oli Saksa imperialistide liitlane, kurikuulus Prantsuse armastaja, vihane Austria monarhist, Hitleri vaoshoitud oponent ja lõpuks Stalini vastu tegutsev spioon.

Wilhelmi isal Stefanil oli plaan rajada oma kuninglik perekond rahvusele, kes veel ei teadnud, et vajab kuninglikku perekonda ehk siis poolakatele. Ta korraldas oma viie lapse elu iga päev minuti pealt ära. Iga last kasvatati sõltuvalt soost juhtima riiki või saama riigijuhi abikaasaks ning selleks muudeti oma rahvuslikku identiteeti juba maast madalast. Midagi ei jäetud juhuse hooleks, aga lõpuks oli ikkagi juhus see, mis otsustas.

Wilhelm suundus siiski Ukrainasse, kus ta tegutses väga omalaadse kombinatsiooni huvides. Ta võitles Rohelise internatsionaali nimel, mis olnuks põhimõtteliselt tööliste ja talupoegade sotsialistlik Ukraina, mida valitseks monarh! Tema tõepoolest uskumatut elu on keeruline lühidalt kokku võtta. Raamat kulgeb läbi Galiitsia, Tšehhi, Hispaania, Prantsusmaa, Saksamaa ja Austria. Läbi kahe ilmasõja, läbi natside ja sotside.

Yale’i ülikooli ajalooprofessor Timothy Snyderilt on eesti keeles varem ilmunud "Veremaad: Euroopa Hitleri ja Stalini vahel". Meisterlik kirjanik paneb faktid elama ja mõtestab neid analüütiliselt. "Punane prints" on suurepärane aines eepilseks suurfilmiks, peaosas näiteks Brad Pitt. Kõik vägeva blockbuster'i elemendid on olemas: sinine veri, nägus välimus, mässajalik loomus, kirglik hing, pahelised huvid, palju raha, piisavalt vägivalda ja ohtralt unistusi ning kirjeldamatuid ambitsioone. Sul on olemas kõik, mida süda ja hing hinustavad, kuid miski pole jääv. Korraga oledki maetud võõral maal tähistamata hauda. Timothy Snyderi haarav raamat on Wilhelm von Habsburgile vääriline mälestuskivi. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: