KUMU annab ülevaate Islandi kunsti ajaloost
KUMUs äsja avatud näitus "Saaga. Islandi kunsti lood" annab ülevaate Islandi kunstist 19. sajandi keskpaigast kuni tänapäevani.
Kui 20. sajand kunstist hakkas narratiiv jääma tahaplaanile, siis Islandi kunstis ja kultuuris on lugude jutustamise kunst veel tänaseni hinnas, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Islandi kujutava kunsti peamine mõjutaja on olnud kirjandus - alustades ajaloolistest saagadest kuni 1955. aasta Nobeli preemia laureaadi Halldór Laxnessi romaanideni.
"Nad segavad meediumeid. Nad on samal ajal nii kirjanikud kui ka kunstnikud. Nagu näiteks Hulda Hákon, kes kasutab oma töödes poeesiat. Paljud ammutavad lugusid elust ja pärandist ja asetavad need kaasaega," lausus näituse kuraator Norbert Weber.
Islandi kunsti peategelaseks on aga tihti saareriigi lummav loodus mägede, vulkaanide, maavärinate ja kuumaveeallikatega. Mitmed kunstnikud tegelevad ka keskkonnaküsimustega.
"Paljud kunstnikud tegelevad poliitiliste- ja keskkonnaküsimustega," selgitas Weber.
Näitusel on väljas Islandi olulisima modernistliku maalikunstniku Johannes Kjarvali teosed ning nii sürrealismi, popkunsti, koomikseid kui ka teadusulmet viljeleva Erró tööd. Teiste seas on esindatud ka eelkõige muusikuna tuntud Björk ning rahvusvaheliselt tuntud kaasaegne kunstnik Olafur Eliasson.
Toimetaja: Rutt Ernits