Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Adamson-Ericu muuseum näitab kuulsat Jaapani kunsti

Adamson-Ericu muuseumis on aga võimalik alates tänasest imetleda Jaapani kunstniku ja shintō preestri Torii Rei loomingut.

Torii Rei on kunstnik, õpetlane ja kirjanik, kes saab inspiratsiooni Jaapani vanadest müütidest, shintō legendidest ja vaimsusest. Tema tööde vorm ja kompositsioon põhineb Jaapani klassikalisel maalimislaadil, mis kannab nime Yamato-e, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näitusel "Jumalate jälgedes" esitletavad maalid on pärit Jaapani kõige olulisema shintō pühamu, Ise pühamu, muuseumist. Maalide teemaks on enam kui tuhandeaastane traditsiooni ehitada iga 20 aasta järel pühamu uuesti üles ning Jaapani jumalatele pühendatud kaunid rituaalid. Näituse kuraatori Taimi Pavesi sõnul on näituse Eestisse jõudmine ise väike ime.

"Neid pilte shintō pühamu kollektsioonist ei ole kunagi varem välja laenatud, mõningatel üksikutel juhtudel laenutatakse neid pilte jaapani näitustele, need pildid ei ole olnud näitustel. Võiks öelda, et see on sama oluline, nagu me oleksime Vatikani muuseumist saanud need eksponaadid," selgitas Paves.

Tallinnas viibib ka kunstnik ise, kes reedel ja laupäeval tutvustab siin oma maalimisstiili, luues publiku ees uue teose, millel ta kujutab Jaapani kultuurile olulisi objekte. Tema sõnul peab teos valmima kunstniku peas ning paberile jõudev pintslijälg peab olema kaalutud ja täpne nagu mõõgalöök.

Torii Rei ütleb, et kunstnik alati oma teosesse ka südame ning tema võimuses on muuta maailma.

"Shintō eesmärk ja suund on alati liikumine paremuse poole ja seda püüan ka mina oma maalidega väljendada. Kunstniku kurbus jõuab ka tema piltidele. Ka kunstniku sisemine ärevus jõuab pildile ja see jõuab vaatajani, mistõttu halb sõnum laieneb. Sõnas on vägi ja sellega tuleb olla ettevaatlik, sest sõna võib muuta tegelikkust. Mina püüan oma kunstis väljendada häid mõtteid ja soove ja muuta maailma paremaks," ütles kunstnik.

Näitus "Jumalate jälgedes" jääb Adamson-Ericu muuseumis avatuks veebruari lõpuni ning näitusega kaasneb põhjalik publikuprogramm.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: