Maie Oravale anti Paides üle Anna Raudkatsi nimeline rahvatantsu elutööpreemia ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1456050416000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Anna Raudkatsi Fondi halduskogu otsusega pälvis 2016. aasta Anna Raudkatsi nimelise stipendiumi meestetantsupidude traditsiooni algataja, pärimustantsu hoidja ja edasiarendaja, legendaarne tantsupedagoog Maie Orav.

Fondi halduskogu esimehe Igor Tõnuristi sõnul sündis otsus anda Anna Raudkatsi elutööpreemia Maie Oravale suures üksmeeles. “Maie Orav on elav legend, kes on oma loomingu ja lõputu pealehakkamise kaudu pikki aastaid rahvatantsu aktiivselt edendanud ja oma originaalsete ideede kaudu seda liikumist suisa suunanud. Tema loodud tantsud on armastatud ja populaarsed. Maiel on haruldane anne luua folkloorsetest elementidest niivõrd usutavat uusloomingut, et sageli on isegi kogenud tantsuinimestel raske öelda, kas tegemist on pärimustantsu või autoriloominguga” selgitas Tõnurist. “Maie oskab ja suudab leida lahendusi ja nii on tema lennukatest ideedest tema enda eestvedamisel saanud alguse näiteks Meeste Tantsupeod ja tuntud folkloorifestival Viru Säru”, lisas Tõnurist.

Maie Orava esitasid Anna Raudkatsi elutööpreemia kandidaadiks Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts ning Tarvanpää Selts. Maie Orav sündis 25. mail 1941 Harjumaal Kolga vallas. 1958. aastal lõpetas ta Tallinna Kultuurharidusala Koolis tantsujuhi eriala. 1968. aastal asus ta juhtima Rakveres rahvatantsurühma ning juba aasta hiljem saadi isetegevusliku tantsuansambli nimetus, mille nimeks sai Maie Orava ettepanekul „Tarvanpää“. Tarvanpää kunstilise juhina töötas ta kuni 2011. aastani, ning mentori ja treenerina on ta Tarvanpääs tegev tänaseni.

Maie Orav on olnud mitmete tantsupidude liigijuht: 1990. aastal A-rühmade üldjuht, 1994. aastal Virumaa tantsijate ja 1999. aastal K. Toropi tantsude ploki üldjuht-lavastaja.
2004. aastal lavastas ta meeste tantsude ploki ning oli üldjuhi assistent aastatel 1981 ja 1982. Maie Orav olnud ka tantsupidudel erinevate tantsude koreograaf-lavastaja ning samuti 1960. aastast Virumaal toimunud tantsupidude ja festivalide üldjuht, lavastaja ja korraldustoimkonna liige.

Maie Orav tähistab 2016. aasta kevadel oma 75. juubelit Kuusalu staadionil toimuva „Orava tantsupeoga“ ja peo repertuaaris on vaid tema enda tantsud.

Anna Raudkatsi stipendium on aastast 1994 välja antav elutööpreemia silmapaistva rahvatantsualase tegevuse eest. Auhinda annab välja Eesti Rahvuskultuurifondi Anna Raudkatsi Fond Anna Raudkatsi 5- või 0-ga lõppeval sünniaastapäeva aastal (Anna Raudkats sündis 23. veebruaril 1886) ja igal üldtantsupeol. Viimato Pälvis preemia 2014. aastal Ülo Luht.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: