Pühapäeva õhtul on ETV2 eetris Grigori Kromanovi teemaõhtu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hukkunud alpinisti hotell
Hukkunud alpinisti hotell

8. märtsil 1926. aastal sündis Tallinnas tulevane filmi-, teatri- ja telelavastaja Grigori Kromanov. Talle pühendatud teemaõhtul on eetris meistrit ja tema töid portreteerivad saated ning viimaseks jäänud mängufilm "Hukkunud alpinisti hotell".

90. sünniaastapäeva puhul jõuab 13. märtsil ETV2 eetrisse valik filmilavastaja Grigori Kromanovi filme:

19.30 on eetris saade "Tuleb tuttav ette: Must habe tahab teada". Uudishimu on inimlik nõrkus, millest tekib vahel palju tulu. Mõtled mõnikord mõne vana pildi või heli peale, mis tuleb kangesti tuttav ette, aga mitte ei meenu, kus seda nägid või kuulsid. Saates minnakse aastasse 1967, mil valmis telefilm "Must habe tahab teada". Juba ainuüksi tegijate nimed on vägevad - Hardi Tiidus, Valdo Pant, Mati Põldre, Voldemar Panso jpt.

Reet Linna viib teid selle videolindi sisse, et teada saada, miks ja kuidas sündis mustvalge telefilm. Avastamisrõõmu ja üllatusi jagub nii tegijaile kui ka televaatajaile. Režii Maire Radsin ja Katrin Tõnts, saatejuht Reet Linna, produtsent Piret Suurväli.

Kell 20.15 näidatakse filmi "Must habe tahab teada". Hardi Tiiduse meeleoluka viktoriini vahendusel tutvustatakse Eestimaad ja eestimaist. Filmis laulavad Kalmer Tennosaar ja Els Himma, eesti luuleklassikat loeb Voldemar Panso, filmi lõpuosas laulutaat Gustav Ernesaks ning kaunid rahvariietes neiud. Film valmis 1967. aasta Montreali EXPO näituseks. Stsenarist Valdo Pant, režissöör Grigori Kromanov.

20.40 algav saade "Griša" tutvustab meile lähemalt Grigori Kromanovi. Filmi- ja teatrilavastaja Grigori Kromanovi loomingulise ning psühholoogilise portree on tema omaste, kursusekaaslaste, sõprade ja kolleegide, vastaste ning kaasvõitlejate intervjuudest ja filmikatkenditest kokku lõiganud Jüri Sillart.

Kell 22.05 juhatakse saatega "Kaadris. Hukkunud Alpinisti Hotell". Eesti filmi 100. juubelile pühendatud sarja "Kaadris" esimeses saates räägime ulmepõneviku ""Hukkunud Alpinisti" hotell" tegemisest. 1979. aastal valminud ja Grigori Kromanovi viimaseks jäänud filmilavastusest räägivad operaator Jüri Sillart, kunstnik Tõnu Virve, dekoratsioonikunstnik Priit Vaher, helilooja Sven Grünberg ning osatäitjad Lembit Peterson ja Tiit Härm. Autor ja toimetaja Jaak Lõhmus, režissöör Märten Vaher, produtsendid Ruth Heinmaa ja Ingrid Nõmmik.

Film "Hukkunud Alpinisti Hotell" on eetris kell 22.25. Vendade Strugatskite teose ainetel valminud teaduslik-fantastiline põnevusfilm inimeste kohtumisest tulnukatega teiselt planeedilt. Režissöör Grigori Kromanov, operaator Jüri Sillart, kunstnik Tõnu Virve, helilooja Sven Grünberg. Osades Uldis Pucitis, Jüri Järvet, Lembit Peterson, Mikk Mikiver, Karlis Sebris, Irena Kriauzaite, Sulev Luik, Tiit Härm, Nijole Ozelyte, Kaarin Raid.

Viimasena on kell 23.45 ETV2 ekraanil film "Meie Artur". Muusikaline portreefilm Artur Rinnest. Kaastegevad ansamblid Nils Petersoni ja Leo Tautsi juhtimisel. Osalevad näitlejad Sulev Nõmmik, Richard Peramets, Milvi Jürgenson, Tõnu Mikiver, Mari Möldre jpt. Filmi autorid Grigori Kromanov ja Mati Põldre, operaator-lavastaja Mati Põldre, helirežissöör Heino Pedusaar, reporterid Lembit Lauri ning Rein Saluri, filmi direktor Anneliis Simm.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: