Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moritzburgi festival Saksamaal valis Erkki-Sven Tüüri resideerivaks heliloojaks

Erkki-Sven Tüür
Erkki-Sven Tüür Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kesk-Saksamaal toimuv Moritzbergi festival kutsus Erkki-Sven Tüüri oma programmi resideerivaks heliloojaks. Kutse algatajaks on festivali kunstiline juht Jan Vogler, kellel on Ida-Euroopa muusika ja muusikutega pikaajalised head suhted.

Erkki-Sven Tüür oli ka ise kohal ning kahe kontserdi eel 16. ja 17. augustil, kus tema muusika kõlas, toimus festivalijuhi modereerimisel publiku ees avalik vestlus temaga. Olen mõni aeg tagasi ka ise viibinud niisugusel vestlusel välismail ja heal meelel üllatunud, kui tuumakaks kujunes selline üritus, just Tüüri enda sõnalise esinemise tõttu.

Moritzbergi festivali kunstiline juht on nimekas saksa tšellist Jan Vogler, kes selle kõrval on veel ka Dresdeni kevadfestivali intendant. Dresdenis mängis ta tänavusel avakontserdil külalisena esinenud kuulsa Bostoni Sümfooniaorkestri solistina selle lätlasest peadirigendi Andris Nelsonsi juhatusel. Ka lõppkontserdil astub Dresdeni festivali juht üles festivaliorkestri solistina, nüüd Ivar Boltoni käe all, mängides Robert Schumanni Tšellokontserti. Moritzburgi lähedal Hildesheimis esines Vogler hiljuti trios läti viiuldaja Baiba Skride ja soome pianisti Antti Siiralaga ning vahepeal ka Singapuri Sümfooniaorkestriga Berliini Filharmoonias, dirigent Lan Shui juhatusel. Lan Shui on olnud aga mäletatavasti assistendiks Neeme Järvi juures, kui Järvi oli Detroiti Sümfooniaorkestri peadirigent.

Moritzburgi pidusarja kontserdid toimuvad tänavu 6. augustist kuni 21. augustini, samal ajal festivali akadeemiaga. Kammerkontsertide paigaks on eeskätt Moritzburgi lossi Monströsensaal või Moritzbergi luteri kirik. Moritzburgi festivali akadeemias on õpetamas rida väga kuulsaid muusikuid, kursuslased moodustavad aga festivaliorkestri. Näiteks on vioolakursuste professor Kim Kahkasian, tšello eriala õppejõuks kõrvuti Jan Vogleriga Narek Hakhnazarian, klaveri erialal Boris Giltburg ning Juho Pohjonen ja Antti Siirala Soomest, lauluakadeemias Sarah Wegener jt.

Meenutagem ka Moritzbergi avakontserti 6. augustil, mis leidis aset Dresdenis Volkswageni klaasitehase saalis. Ettekandel olid Gioachino Rossini avamäng ooperile "Sevilla habemeajaja", Johannes Brahmsi kaksikkontsert, solistideks Benjamin Beilman ja Jan Vogler, mängis Moritzburgi Festivaliorkester, dirigeeris katalaani noorema põlve maestro, Aspeni preemia laureaat USAst Josep Caballé Domenech.

13.augustil kõlas Erkki-Sven Tüüri „Fata Morgana“ keelpillitriole kirikus, kõrval Bedřich Smetana ja Johannes Brahmsi trioteosed. 16. augustil oli taas kuulsate heliloojate Felix Mendelssohni ja Antonín Dvořáki keelpillikvintettide vahel ettekandel Erkki-Sven Tüüri keelpillikvartett nr 2 "Lost Prayers". 17. augustil kõlas Tüüri muusika aga veelkord kuulsate klassikute Claude Debussy ja Brahmsi kammerteoste vahel, ja ettekandel tema pala "Prints" flöödile ja harfile. Mõlemad kaks kontserti toimusid Moritzbergi lossis, kus leidsid aset ka kontserdieelsed vestlused.

Selle festivali omapäraks on, et mitmel puhul jääb kontserdi kava afišeerimata ning selgub alles õhtul kohapeal.

Erkki-Sven Tüüril on huvitav hooajapool: aprilli lõpust alates juhatas Paavo Järvi tema muusikat Viini Sümfoonikutega Viini Kontserdimajas ning Saksa Kammerfilharmoonikutega Bremenis, maikuu lõpul dirigeeris Tüüri Olari Elts Portugalis, seejärel kõlas "Arhitektoonika II" Hiiumaal, "Lamentatio" Dresdenis, kõik neli "Signumit" Pühalepa festivalil, lisaks "Spectrum I" nädal tagasi Andres Uibo orelikontserdi kavas Saksamaal Lübeckis. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: