Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna Puhkpillisümfoonikud tähistavad orkestri ja Muusikakeskkooli juubelit

Tallinna Muusikakeskkool
Tallinna Muusikakeskkool Autor/allikas: PM/Scanpix

Pühapäeval, 23. oktoobril saab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis nautida head puhkpillimuusikat Tallinna Puhkpillisümfoonikute ja nende väikese koosseisu Brass Academy ettekandes, mil orkester tähistab oma asutamise 35. aastat ning Tallinna Muusikakeskkooli 55. aastapäeva.

Tallinna Puhkpillisümfoonikud (TPS), see on Tallinna Muusikakeskkooli (TMKK) orkester kooli seinte vahelt väljas. Selle asutajaks on kogu meie noorte puhkpilliõpetuse tuntumaid liidreid, meie elav puhkpillilegend, pedagoog-trompetist ja dirigent Aavo Ots.

Aavo Ots meenutab, et mõte erialaõpetust toetava ansambli- ja orkestrikoolituse loomisest küpses tal Tallinna Muusikakeskkoolis, kui ta 1977. aastal seal trompeti õpetamisega alustas. 1980/81. õppeaastal mängisid ühises ansamblis Udo Meieri trombooni- ja tema trompetiõpilased koos õpetajatega. Esimene tõsisem etteaste oli Kiek in de Kökis, kus koosseisus Neeme Birk, Jüri Leiten, Aavo Ots (trompetid), Aabi Ausmaa, Udo Meier, Erik Šein (tromboonid) mängis Samuel Scheidti muusikat. Ka orkester sündis samal õppeaastal ning seda on juhatanud mitmed rahvusvaheliselt tuntud dirigendid, näiteks professor Donald DeRoche (Chicago DePauli Muusikaülikoolist) ning helilooja ja dirigent, WASBE (World Association for Symphonic Bands and Ensembles) asutaja ja esimene juht Trevor J. Ford Norrast. Meistrite kõrval on orkestriga töötanud Aavo Otsa õpilased Tarmo Vaask, Endrik Üksvärav, Jaan Ots jt.

Tallinna Puhkpillisümfoonikud on rahvusvahelistelt võistlustelt saanud auhinnalisi kohti Rootsis, Saksamaal, Ungaris, Austrias, samuti Eestis. 2006. aastal valis Eesti Kooriühing TPS-i aasta orkestriks.

Ülemaailmsetel Eesti Päevadel Münsteris samal aastal esines TPS kooride ja solistide saatjana ning ka oma numbritega, kus soleeris Neeme Ots, dirigeerisid Aavo Ots ning Jaan Ots. 2011. aastal mängis TPS Euroopa kultuuripealinna Tallinna kontserdiprogrammis. Orkestri tuumik osales 2013. a Eesti Noorte Kontsertorkestri koosseisus XI ESTO-l San Franciscos, 2014. a WASBE konverentsi lõppkontserdil Debrecenis ning tänavu Prahas Rudolfinumi Dvořáki saalis, kus mängiti Harri Otsa, Priit Raiki, Ülo Raudmäe teoseid ning Raimond Valgre ja Uno Naissoo laulude popurriid, esiettekandes aga René Eespere pala „Tubilustria”.

Eesti muusika kontsert Prahas oli pidulikuks avalöögiks Aavo Otsa Muusikastuudio kolme aastat (2016-2018) hõlmavale kontserdisarjale „Pidulikud puhkpillihelid – EV 100”, mille kavades on olulisel kohal Eesti heliloojate teosed meie noorteorkestrite, ansamblite ja solistide esituses. Nimetatud festivalil esinevad ka Puhkpillisümfoonikud ja vaskpilliansambel.

Puhkpillimuusika õhtu EMTA kammersaalis algab pühapäeval 23. oktoobril kell 18 ja kannab nimetust „Vaskne juubelitervitus – TMKK 55“. Et Aavo Ots on 1984. aastast alates ühtlasi ka EMTA trompetiõppejõud, mängivad pühapäevasel kontserdil Aavo Otsa tudengid nii tema EMTA kui TMKK trompetiklassist. Eesti muusikast on kavas René Eespere loomingut. Dirigeerib Aavo Ots, klaveril saadab Meeli Ots. Esitletakse ka DVD-d „Musitseerimisrõõm“, mis salvestati 13. märtsil 2016 Estonia kontserdisaalis. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: