Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuraator Claire Leblanc Paul Delvaux' loomingust: ta tahtis olla vaba

Belgia maalikunstniku Paul Delvaux' meelisteema oli mehe ihalus naise järele. Näitus "Unest ärkaja" Kumu kunstimuuseumis teeb temaatilise rännaku läbi ühe 20. sajandi silmapaistvama sürrealisti loometee.

Kunstikoguja ja näitusel nähtavate teoste omanik Pierre Ghene suhestus Delvaux' loodud maailmaga ning üritab end tema loomingu kaudu leida, samuti tutvustas ta lähemalt üht teost. "Vasakul me näeme meest, kes paistab ajalehte lugevat ja kes on täiesti ükskõikne tema kõrval oleva alasti naise suhtes. Samal ajal näeme me maali paremal pool teismelist, kes proovib graveerida kivisse, kuid see ei õnnestu tal. Me näeme, et ta pingutused ei vii tulemuseni, need jäävad üksnes proovimiseks. Miks? Sest ta proovib, üritab naiseni jõuda, keda me pildil näeme," selgitas Gene "Aktuaalses kaameras".

Näituse kuraator nimetab Paul Delvaux'i üheks olulisimaks maalikunstnikuks Belgia kunstiloos. Sürrealistina eristus ta teistest koolkonna esindajatest ning lõi täiesti uue omanäolise maailma. "Ta jäi iseseisvaks, tahtis olla vaba ning lõi sürrealistliku maailma omas keeles," ütles Leblanc ja kinnitas, et Delvaux' pani maalidele vaikuse, oma alateadvuse ja unistuste maailma ning jäi truuks oma sisemaailmale. "Kogu Delvaux' looming otsibki, mõnikord lootusetult, naist," nentis ja selgitas, et ainult otsinguks see jääbki, sest naissugu jääb suletud ja ihaldatud maailmaks, nad moodustavad omaette ligipääsmatu kogukonna."

 Näitus "Unest ärkaja" jääb Kumus avatus kuni 12. märtsini 2017. aastal.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: