Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suri graafik ja fotograaf Jaan Klõšeiko

Jaan Klõšeiko
Jaan Klõšeiko Autor/allikas: Eesti Kunstnike Liit

Meie seast lahkus väljapaistev kujundusgraafik ja fotograaf Jaan Klõšeiko (10.09.1939-21.12.2016).

Jaan Klõšeiko lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1964. aastal raamatugraafikuna ja töötas seejärel kirjastustes Eesti Raamat ja Valgus. Aastatel 1968-1974 kujundas ta ajakirja Loomingu Raamatukogu ning alates 1975. aastast sai temast kirjastuse Kunst peakunstnik. Legendaarsed on ka tema kunstiraamatute ja heliplaatide kujundused, kus fotograafiat on kombineeritud erinevate graafiliste elementide ja kirjatüüpidega.

Lisaks sellele on Jaan Klõšeiko paljudele meelde jäänud kui kultuurielu väsimatu dokumenteerija läbi aastakümnete, sest temata ei möödunud peaaegu ühtegi näituseavamist ja kunstisündmust. Esimesed fotod pildistas ta lapsepõlves emale kuulunud 6x9mm keskformaat kaameraga, tõsisemalt jõudis ta fotograafia juurde aga 1960. aastate keskel ajakirja Noorus kujundajana.

Olles paljude kunstnike sõber ja vahetu suhtleja, tagas see talle sissepääsu nende ateljeedesse ja kodudesse. Pildistaja ja pildistatava vaheline usaldus peegeldub nii tema portreedes kui ka reportaažides, mis on vahetud ja dünaamilised ning erinevad oluliselt nõukogudeaegsest ametlikust fotograafiast.

Jaan Klõšeikot tunnustati 2001. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgiga ja 2006. aastal Riigivapi IV klassi teenetemärgiga. Ta oli Eesti Kunstnike Liidu auliige.

Kunstniku ärasaatmine toimub 28. detsembril kell 14.00 Metsakalmistu kabelis.

Eesti Kunstnike Liit

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: