Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TLÜ kirjastuselt ilmus Deleuze'i ja Guattari "Anti-Oidipus"

Gilles Deleuze
Gilles Deleuze Autor/allikas: Pressimaterjalid

Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas "Bibliotheca controversiarum" ilmus Deleuze´i ja Guattari teos "Anti-Oidipus", mis vaatleb teadvustamatust kui tehast ja analüüsib ühiskonna masinlikkust.

"Anti-Oidipus" on prantsuse filosoofide Gilles Deleuze’i ja Félix Guattari teose "Kapitalism ja skisofreenia" esimene köide. Raamatus kritiseerivad autorid psühhoanalüüsi, mis käsitab teadvustamatust teatrina ja surub iha perekondlikku raami ning näitavad, et teadvustamatus on pigem tehas, kus toodetakse iha masinlikke voole ja lõikeid. Nad kirjeldavad ühiskonna arenemist primitiivse territoriaalse masina ja barbaarse despootliku masina juurest tsiviliseeritud kapitalistliku masinani, mis kõik voolud dekodeerib ja deterritorialiseerib. Prantsuse filosoof Michel Foucault on nimetanud "Anti-Oidipust" sissejuhatuseks mittefašistlikku ellu.

Gilles Deleuze (1925–1995) oli prantsuse filosoof, kes kirjutas mitmeid olulisi töid nii filmi, arhitektuuri, poliitika kui ka kunsti teemadel.

Félix Guattari (1930–1992) oli prantsuse semiootik, filosoof ja psühhoanalüütik, kellelt muu hulgas pärineb ka "ökosoofia" kontseptsioon.
Ühiselt kirjutatud kaheosaline "Kapitalism ja skisofreenia" ("Anti-Oidipus", 1972, "Tuhat platood", 1980) on nende tuntuim teos, mis tänini elavat vastukaja pälvib.

Raamatu “Anti-Oidipus” on prantsuse keelest tõlkinud Mart Kangur. Raamatu toimetaja on Margus Ott. 

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: