Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Kuressaares avati Enn Tegova näitus "Mineviku lähetamine"

Kuressaares avati täna Tartu kunstniku Enn Tegova näitus "Mineviku lähetamine". Enn Tegova tähistas eelmisel aastal oma 70. juubelit.

"Sünnid puhta lehena, kuid kohe saad kaasa esiteks vanemate, siis sugulaste, siis sõprade, siis õpetajate ja siis veel käsikirjade mineviku. Kui oled sündinud 1946, hõõruvad kõik sugulastest ellujäänud oma sõda ja vangilaagreid lapsele nina alla. Tekib kohe küsimus, kas siis kuidagi teisiti pole seda minevikku võimalik luua," ütles kunstnik ise.

"Teame, et kiita saada, tuleb teha ikka natuke teisiti olnust ja luua uus olev. Meenub antiigist Simonidese antud inimmälu toetavad mälumehhanismid, poeesia ja kunst. Mina valin kunsti vanema venna Lembitu, hea akvarellisti järgi. Nii ongi, et väärtus, mille lood, kannab tahes-tahtmata teiste minevikku ja toetub kuhugi. Ja lõpuks jätad sinagi orienteerumiseks mälumärgi vähemalt sõprade ringile. Tuletan näituse vaatajatele meelde, et minu tõsine mäluloome algas Saaremaalt Taritu koolist, õpetajate Endla Vainula-Tegova ja Ada Lahe käe all. Elusuundadeks oluliseimad jäljed jättis aga elu Põrgupõhjal – nii kutsuti vet. jaoskonda Koimla külas," selgitas Tegova ise oma seekordse näituse tagamaid.

Enn Tegova (sündinud 13. novembril 1946 Tartus) on Eesti maalikunstnik. Aastal 1965 lõpetas ta Tartu 2. keskkooli, hiljem 1965–1972 õppis Eesti Põllumajanduse Akadeemias loomakasvatusteadust. Kunstiõpinguid alustas 1963. aastal Tartu Ülikooli kunstikabinetis. Seejärel jätkas õpinguid 1974 Tartu kunstikoolis, mille lõpetas 1978. Kuulus aastatel 1968–1972 legendaarsesse Tartu kunstirühmitusse "Visarid", oli üks selle asutajatest. Rühmituse Para 89 liige. Aastal 1976–1978 oli ta Kunstnike liidu Tartu osakonna nõustaja, 1978–2004 Tartu lastekunstikooli direktor. Aastast 1992 kuulub ta Eesti kunstnike liitu. Lõpetas Tartu kõrgema kunstikooli maali ja maalingute restaureerimise erialal 2008. aastal. Loomingus on Tegova viljelenud abstraktset õlimaali, installatsiooni, hüperrealistlike mõjutustega maali. Alates 1980ndatest laiemalt tuntud neosürrealistlike, mütoloogiliste mõjutustega teostega. Kasutab oma loomingus tihti segatehnikat. Tegutseb ka performantsikunstnikuna ja tegevuskunstiürituste organiseerijana.

"Mineviku lähetamine" on avatud kunsti- ja mööblisalongis Maru Äri.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: