Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiivrimaalid ja tõrjutud mälestused jõuavad sõjamuuseumisse

Inge Schjødt , Külli Suitso, Imbi Paju ja Harry Liivrand
Inge Schjødt , Külli Suitso, Imbi Paju ja Harry Liivrand Autor/allikas: Erakogu

Eesti sõjamuuseumis avatakse sel pühapäeval, 29. oktoobril kunstnik Külli Suitso ning kirjaniku ja filmitegija Imbi Paju ühisnäitus, mille läbiv sõnum on elu hoidmine. Näitusel tulevad esitlemisele Külli Suitso maalide ja installatsioonide seeria "Kiiver" ja Imbi Paju mälu käsitlevad dokumentaalfilmid.

Näituse avab kell 16 film "Tõrjutud mälestused".

Eesti-Taani kunstnik Külli Suitso selgitab, et kiiver on tugev sümbol.

"Tavaliselt seostatakse sellega sõda, hävingut, kannatust, surma, aga ka kaitset. Kiivrite ja mundrite all, millegi eest või vastu sõdiva vôi sõdima saadetud inimese hinges on täiesti isiklikud mõtted, tunded, soovid, unistused, hirmud, igatsused ja saatus. Kiivriseeria töödes mängin tugevate, absurdsete kontrastidega, et tasakaalustada inimese tumedaid külgi."

Soomerootsi psühhoanalüütik, kirjanik ja filmiekspert Mikael Enckell on võrrelnud Paju "Tõrjutud mälestusi" Nobeli laureaadi, kirjanik Imre Kertész´e ja filmitegija Lajos Koltai ühistööna valminud filmiga "Fateless", mis kujutab lummuse ja valu nappe võite, mille kandvaks jõuks saab armastus. Sama elu hoidmise vajaduse sõnum läbib ka Külli Suitso ja Imbi Paju ühisnäitust.

Tänavu valmis Külli Suitso "kiivritest" Imbi Paju koostatud eesti-, inglise-, ja taanikeelne kunsti ja esseekataloog "Kiiver – rahu ja sõja vahel". Kataloogis saavad sõna koostaja, Elisabeth Rehn, Christian Højlund, Toomas Hendrik Ilves, Mary Jordan, Harry Liivrand, Enel Melberg, ja Inge Schjødt. 

Ühisnäitus jääb avatuks 28. jaanuarini 2018.

Teemakohane video Külli Suitso näitusest:

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: