Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Sun Araw Tallinnas

Sun Araw.
Sun Araw. Autor/allikas: Alisa Lyudinshina

Uus plaat

S. Araw Trio XV

"Hot Tub In Tallinn"

(https://sunaraw.bandcamp.com)

7/10

Cameron Stallones alias Sun Araw jäi mulluse kontserdiga Tallinnas sedavõrd rahule, et uuel aastal tegi fännidele kingi kontsertalbumi näol oma Bandcampi lehel. Sinna on Stallones pannud kontsertsalvestusi üles veelgi ja tema live-koosseis vaheldub tihti, seega saab võrrelda mitte ainult stuudio- ja kontsertsalvestusi, vaid ka erinevaid kontserdikoosseise. Ja tänaseks on tal olnud eri lavabände juba viisteist.

Selle koosseisu instrumentatsioon ja kõlavärvide palett sisaldab kristalseid ja tihti varast FM-sünteesi meenutavaid süntesaatoritekstuure, abstraktselt klõbisevaid elektritrumme põimituna akustiliste käsiperkussioonidega ja ka Stallonesi traditsiooniliselt psühhedeelset kitarrimängu. Sun Araw'l ei paista olevat raskusi eksperimentalistlike impulsside tõlkimisega kontserdi konteksti ja kasutab võimalusi julgelt ära. Söandades kõlada hajusalt ja laialivalguvalt improvisatoorses kokkumängus. "Pop-Top" kui digitaalsünteesitud Henry Cow improvisatsioon, "Bent Corners" kui sarnaselt töödeldud obskuurne Euroopa free-jazz, või ehk ikkagi just nimelt Sun Ra? 

Ka rütmilisemalt orienteeritud palad nagu "Orthrus" ja abstraktsemal moel dubilik "Treaty" kõlavad proovile panevalt helindite organiseerimise viisi poolest. Elektrooniline trumm vaheldumas löökriistakomplektiga ja viltu ritta seatud sündid, bassiliinid ja kitarripartiid järgivad amorfset loogikat. 

Tipphetkeks osutub "Ajatic", mis on põhimõtteliselt üks kindel akord Steely Dani "Ajast", mida Stallones ja trio on otsustanud omal abstraktsel moel tõlgendada. Ülesehitus on kenasti välja timmitud, kõlapilt muutub täidlasemaks, siis tuleb lagedale Stallones vaba fantaasialennuga elektrikitarril. Soolo tuleb välja kui lugupidav auavaldus Walter Beckerile, aga piisavalt mürasena siiski üsna isepäine.

Sun Araw muusikat on sageli peetud psühhedeelseks. Siiski võib oletada, kas või "Hot Tub In Tallinn" näitel, et Stallones ei aja taga ammukadund hipiunelmaid. Seda näitab nii toetumine kaasaegsemale elektroonilisele kõlapildile kui endale ja kuulajaile väljakutsete esitamine.

Kuulake albumit.

Võrdluseks üks teine kontsert: 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: