Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaan-Eik Tulve aasta muusiku tiitlist: see on väga soe tunne

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Aasta Muusikuks 2017 dirigent Jaan-Eik Tulve, kellele anti tiitel pidulikult Tallinnas Niguliste kirikus ka üle. Tulve sõnul on selline tunnustus nagu Aasta Muusik ilming sellest, et muusikute tähendus on aastate jooksul kedagi puudutanud.

"See on väga soe tunne, see aitab end sellel teel jälle kindlamini tunda. Igal inimesel on ju tunnustust vaja. Muusikul on ju see asi natuke raskem: anname kontserdi, siis plaksutatakse, kontsert lõpeb ära, inimesed lähevad koju. Enda puhul tunnen väga tihti sellist tühjust peale kontserti, sest inimesed ei kipu väga tihti ütlema, kas see tee, mida meie käisime läbi muusika, kuidagi publiku südameid puudutas," tõdes Tulve.

Tulve sai Aasta Muusiku tiitli kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas. Selle tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.

Klassikaraadios oli möödunud nädalavahetusel Aasta Muusiku eriprogramm. Laupäeva hommikul kell 10 oli eetris intervjuu auhinna laureaadiga ning laupäeval kell 9 ja pühapäeval kell 12 oli eetris "Helikaja", mis keskendus Jaan-Eik Tulve enam kui 20 aastat tagasi loodud ansamblile Vox Clamantis. Vestlusringis kõnelesid ansambli lauljad Anna Mazurtšak, Miina Pärn, Ott Kask, Jaan Leppik ja Taniel Kirikal.

"Sõna "fantastiline" on see, mida Jaan-Eik proovides kõige rohkem kasutab. Ma arvan, et see on midagi, mida talle liiga vähe vastu ütleme," märkis Vox Clamantise sopran Anna Mazurtšak.

Vox Clamantise kavva kuulub väga laiahaardeline repertuaar gregooriuse laulust kuni kaasaegse muusikani. "Minu meelest on Vox Clamantis selline ansambel, mille kujunemist võiks pidada väga loomulikuks. Küllap on sellel mitmeid põhjusi, aga üks põhjus on kindlasti see, et kõiki lauljaid, kes Voxis on laulnud, iseloomustab üks nähtus, mida nimetaksin respektiks erinevate lauljate erikvaliteetide suhtes," ütles Jaan Leppik.

Vox Clamantis on ansambel, kelle tegevust iseloomustavad kõrged ideaalid ja väga suur pühendumus. "Ma arvan, et need ideaalid peavadki olema väga kõrged – isegi, kui sa nendeni ei küündi. Mida kõrgemal need on, vähemalt sa lähened neile mingit pidi. Ma arvan, et see ootuste kõrgus tuleneb ka sellest, et meil ongi lihtsalt väga head lauljad," mõtiskles 2012. aastat ansamblis laulnud Miina Pärn.

"Minna 20-aastasena ansamblisse, kus sa lähed proovi, lugu lüüakse käima ja kõik on hääles ja noodid on olemas ja ei tegelda partiide õppimisega, vaid kõik elementaarne on juba olemas, on väga sütitav," lisas samal aastal ansambliga liitunud Mazurtšak.

Milline on ansambliliikmete suhe dirigendiga?  "Me nimetame teda Jaan-Eikiks!" ütlesid Vox Clamantise lauljad ühest suust.

"See suhe, mis Jaan-Eikiga kui ka lauljatel omavahel on, on ikkagi sõprus. See on kindlasti rohkem kui kollegiaalsus," ütles Pärn. "Ta on täiesti vaba sellest dirigendipositsiooni tõestamisest ka proovis. Ma arvan, et see on üks amet, mis võib kaasa tuua seda, et just nimelt sa ei ole valmis kedagi ära kuulama, sest sa pead iga hetk tõestama, et sina oled juht ja sul on kõige õigem visioon, mistõttu see muudab inimesi ka jäigemaks ideede vastu, mis tegelikult on paremad."

See enesetõestamine ei ole Pärna sõnul Tulve jaoks mingi teema, mis loob proovi väga inimliku keskkonna. "Veel ma hindan väga seda, et Jaan-Eik on üks ainulaadseid dirigente, kes oma lauljate peale mitte kunagi ei vihasta. Ja ma ei pea mitte kunagi kartma seda, et mis tujus täna dirigent on. See väga mõjutab lauljaid. See on see, mis ansambli sisekliima väga heaks muudab."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: