Ansambel Vox Clamantis sõidab esmakordsele kontserdireisile Austraaliasse

Vox Clamantis
Vox Clamantis Autor/allikas: Eleri Ever (Vabariigi Presidendi Kantselei)

Vokaalansambel Vox Clamantis asub peatselt oma esimesele kontserdireisile Austraaliasse, mis ansambli asutaja ja kunstilise juhi Jaan-Eik Tulve käe all algab 25. jaanuaril Melbourne'ist ja jätkub kahe kontserdiga kuulsal Sydney festivalil, kus on tänavu juba esinenud ka Maarja Nuut.

Eesti ansambli esimene kava kannab pealkirja "Morning Star – the Music of Arvo Pärt" ning see kõlab 25. jaanuari õhtul Melbourne Recital Centre’i Elisabeth Murdoch Hall'is. Ettekandel on gregooriuse laulud, Arvo Pärdi muusikast "Drei Hirtenkinder aus Fátima", "The Deer’s Cry", "Morning Star" ja "I Am the True Vine", samuti Gilles Binchois’ "Amours mercy", Magister Perotinuse "Beata viscera", aga Arvo Pärdi kõrval veel kolm Eesti heliloojat – Cyrillus Kreegi "Mu süda, ärka üles" ja Taaveti laul nr. 121, Helena Tulve "Ole tervitatud, Maarja" ning Tõnis Kaumanni "Ave Maria". Melbourne'i kontsert on väga kenasti ja põhjalikult reklaamitud.

Vox Clamantise järgmised kaks kontserti toimuvad ühel suuremal Austraalia kultuurifestivalil Sydney's. See suvine festival leiab tänavu aset 6. kuni 28. jaanuarini, mil 23 päeva sees korraldatakse 136 üritust 51-s etenduspaigas. Eesti ansambel astub üles 27. jaanuaril City Recital Hallis, kus tuleb ettekandele sama kava, siin nimetuse all "Beata viscera", mida lauldi Melbourne'is.

28. jaanuar on aga festivali lõpupäev uhkelt koos Eesti ansambli esinemisega Cove Apartments'is, see kava on kontserdisarjast Seidler Salon Series ja üleni Arvo Pärdi loomingust: "The Deer's Cry", "Kleine Litanei", "Alleluia-Tropus", "And One of the Pharisees", "Da pacem Domine", "Morning Star", "The Deer's Cry", "Summa", "Virgencita", "I Am the True Vine", "Most Holy Mother of God" ja "Gebet nach dem Kanon" suurteosest "Kanon pokajanen".

Ent samal suurfestivalil Sydney's on tänavu juba esinenud meie folkartist Maarja Nuut – tema kolm soolokontserti toimusid 9., 10. ja 11. jaanuaril, samas Seidler Salon'i sarjas mis Vox Clamantisel. Maarja Nuudi järgmiseks esinemispaigaks on aga Luxembourg'i Filharmoonia kammersaal 16. ja 17. jaanuaril.

Eesti muusikute varasemaid sidemeid Austraaliaga pole just palju, aga need vähesed on päris kaalukad. Aastail 2004 – 2013 oli Adelaide'i Sümfooniaorkestri kunstiliseks juhiks ja peadirigendiks Arvo Volmer, kes samas on juhatanud ka Sydney ja Melbourne'i sümfooniaorkestreid ning dirigeerinud Sydney Ooperis.

2007. aasta oktoobris tuli Canberras Austraalia Kammerorkestri tellituna maailmaesiettekandele Erkki-Sven Tüüri "Whistlers and Whispers from Uluru" ("Viled ja sosinad Uluru kaljul") plokkflöödile ja kammerorkestrile (Uluru on Austraalia aborigeenide püha mägi). Tol aastal tegi Austraalia Kammerorkester selle teosega kavas Richard Tognetti juhatusel ligi kuu aega kestnud kontserdireisi Austraalias, kuhu kutsuti uudisteose autorina kaasa ka helilooja Erkki-Sven Tüür.

Nüüd on meil veel ka värske uudis seoses "Uluruga". Järgmisel kuul toob Soome firma Ondine müügile uue CD Tüüri muusikast, kus Tapiola Sinfonietta ees dirigeerib seda orkestriteost Olari Elts. Austraalia Kammerorkester on palju kordi viiuldaja ja oma dirigendi Richard Tognetti käe all kodumandril ning mujal maailmas ka Arvo Pärdi teoseid esitanud.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: