Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Paavo Järvi: Eestil on juba selline maine, et sealt tuleb midagi huvitavat

16. jaanuaril toimus Estonia kontserdisaalis Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia esiettekanne Eesti Festivaliorkestri esituses ja dirigent Paavo Järvi juhatamisel. Eesti Vabariigi sünnipäevaks valminud teos kannab pealkirja "Mythos" ning toob kuulajani helilooja nägemuse eesti müüdi kujunemisest.

Helilooja Erkki-Sven Tüür kirjeldas "Aktuaales kaameras" oma uudisteost kui mastaapset muusikalist draamat, mis on loodud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks. "Selline emotsionaalne rännak läbi rahvusliku omateadvuse sünni, läbi omariikluse tekke ja läbi kõige selle, mida see riik on kõigi nende aastate jooksul läbi elanud," ütles helilooja ja kinnitas, et see on üks võimalikke lugusid, sest tegelikult on selles muusikas kajastumas palju palju enam.

Dirigent Paavo Järvi tõdes, et tegemist on tüürilikult äratuntava teosega, mida on muusikaliselt väga huvitav kuulata ja orkestril väga keeruline mängida. "Hakkab peale sellise väga ebaselge, arusaamatu kõlaga, sealt hakkab arenema midagi, kasvama midagi ja kõik muutub, täpselt nagu meie ühiskond," selgitas Järvi ja tõi välja, et lõpus on küsimus, kas seda kõike on vaja ja kuhu see kõik välja viib.

Eesti Festivaliorkestri ja Paavo Järvi kontserttuur viib Tüüri uudisteose veel Brüsselisse, Zürichisse, Kölni, Berliini, Viini ja Luxemburgi. Piletid on Paavo Järvi sõnul välja müüdud ja ka välisajakirjanikud tunnevad eesti juubelisündmuse vastu huvi. "Tuntakse huvi just selle Eesti asja vastu, Eestil on selline maine juba, et sealt tulevad huvitavad muusikud, sealt tuleb midagi huvitavat," sõnas ta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: