Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Festivaliorkester alustas Brüsselist Eesti 100. sünnipäevale pühendatud turneed

Foto: ERR

Neljapäeva õhtul toimus Brüsselis Eesti Festivaliorkestri kontsert Paavo Järvi dirigeerimisel. Tegemist on Eesti 100. sünnipäevale pühendatud suure Euroopa kontserditurnee algus.

Eesti Festivaliorkestri Euroopa turnee algas tormiga ning neljapäeva hommikul Tallinnast orkestriga startinud lennuk ei saanud Brüsselis maanduda tugeva tuule tõttu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Jumal tänatud, et orkester ja lennuk on ühes tükis ja elus. Kolm korda püüdsid ja neljanda korra jaoks ei jätkund vist julgust ja sõitsid Lille'i. See lisab ühe tugeva ebamugava fooni, aga see ei tähenda, et kontsert hea ei tule," rääkis dirigent Paavo Järvi kontserdi eel.

Brüsseli südalinnas asuvas Bozari kultuurikeskuses oli neljapäeval väljareklaamitud Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia maailmaesiettekanne.

Paavo Järvi möönis, et olukord on mõneti paradoksaalne, sest esimest korda kõlas teos siiski teisipäeval Tallinnas.

"See lugu on tellitud selle kontserdi, Brüsseli kontserdi jaoks, nii et ametlik esiettekanne on nüüd Brüsselis. Paradoks, aga tõesti on ühe looga kaks esiettekannet," selgitas Järvi.

Tüür jäi Tallinna kontserdiga väga rahule. "Nii mitmekihilise ja komplitseeritud partituuri kõlamapanek nõuab orkestrilt paju harjumist ja üksteise kuulamist. Pärast mitmekordseid esitusi hakkavad kõik aru saama, mis tegelikult toimub, aga see, mis tuli saali, oli suurepärane," rääkis helilooja.

Külastajad peaksid Tüüri sõnul kuulama kontserti avatud südame ja meelega. "Ja laskma ennast sellel kõlamaastikul viia sisemistele rännakutele, siis tekib mingisugune huvi selle vastu, kust see helilooja tuleb ja miks ta just niisugust muusikat kirjutab," lisas ta.

President Kersti Kaljulaid ütles, et Tüüri 9. sümfoonia on teos, mis aitab aru saada eestlase hingest. Samas on tema kinnitusel kogu Eesti 100. sünnipäeva kultuuriprogramm Euroopas väga tähtis.

"Just läbi kultuuri ja kunsti saavad teised rahvad palju paremini aru, et me kuulume Euroopasse ja see on nii tähtis, niimoodi jõuab sõnadeta kohale see, kus on meie koht maailmas," ütles president.

Paavo Järvil on Eesti Festivaliorkestriga suured plaanid. "See on meil esimene suur turnee kõige tähtsamates Euroopa muusikalinnades. Meil on Brüssel, Luxembourg, Viin, Berliin, Zürich. Hästi vastutusrikas turnee. Nüüd vaatame, kuidas see läheb. Kindlasti läheb hästi, aga mis edasi saab, palju oleneb sellest turneest. Järgmisel aastal on plaan sõita Jaapanisse, Aasiasse, ka Hiinasse sama orkestriga," rääkis Järvi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: